Reklama

Ładowanie...

Miast filozofa - profesjonalista

28.11.2004
Czyta się kilka minut
I znowu się udało. Unia Europejska po miesiącu przetargów wyszła z awantury o Rocca Buttiglionego obronną ręką. Buttiglione, wokół którego spór blokował powstanie nowej Komisji, zastąpiony został przez Franca Frattiniego.
T

Ten doświadczony prawnik i technokrata wypadał świetnie podczas przesłuchania i zdaje się mieć lepsze kompetencje na komisarza ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa niż Buttiglione - filozof, którego przyjaźń z papieżem wydawała się dla wielu wystarczającą kwalifikacją do pełnienia funkcji w Komisji. Sam Buttiglione, rozpowszechniając plotkę, że jego następca jest masonem, potwierdził słuszność obaw wobec swojej osoby. Spór wokół włoskiego polityka wyszedł zresztą już tak dalece poza kwestie merytoryczne, że gdy przewodniczący José Manuel Barosso wymienił Buttiglionego na Frattiniego - także prawicowego polityka, członka rządu Silvia Berlusconiego - nie przeszkodziło to deputownym LPR głosować przeciw Komisji, a PiS powstrzymać się od głosu.

Dla Polski jednak istotniejsze od rzekomej przynależności do loży są deklaracje Frattiniego. Jego zdaniem...

1100

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]