Reklama

Metody

Metody

05.10.2010
Czyta się kilka minut
To już właściwie stało się regułą: jak ktoś w sporze politycznym chce ośmieszyć, poniżyć lub w taki czy inny sposób ustawić sobie przeciwnika, odwołuje się do komunizmu.
"

"Rządy A to recydywa PRL-u", mówią politycy partii B, puszczając oko do swoich zwolenników. "To partia B jest jak PZPR", odcinają się działacze A i wyliczają: kult jednostki, czystki w szeregach, autorytaryzm. Co rusz ktoś konstatuje, że poczynania jakiejś osoby lub instytucji przypominają mu peerelowską cenzurę; ciekawe, że o ograniczeniach wolności słowa zawsze najgłośniej krzyczą ci, którzy tracą wpływy w mediach. Ale największą popularnością cieszy się fraza "ubeckie metody".

"Ubeckie metody" są wtedy, kiedy ktoś zrobi coś nie po naszej myśli, np. kiedy dziennikarze ujawnią fakty, które my wolelibyśmy ukryć przed opinią publiczną. Władza z kolei stosuje "ubeckie metody", kiedy np. usuwa cichcem krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego. Od razu pojawia się komentarz: "Te działania kojarzą się z czasem stanu wojennego, pora też jest charakterystyczna, rano zawsze...

3387

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]