Reklama

Mentalna tablica

Mentalna tablica

30.03.2018
Czyta się kilka minut
Nauka czytania zmienia sposób działania pamięci roboczej (krótkotrwałej) – wynika z eksperymentu Alessandra Guidy i współpracowników, opisanego w „Cognition”.
O

Osobom badanym wyświetlano na środku ekranu sekwencję 4 przypadkowych kolorów. Po chwili pojawiały się kolejne kolory, a badany miał rozstrzygnąć, czy któryś z nich znajdował się w zapamiętanej sekwencji (używając prawej lub lewej ręki – niekiedy prawy przycisk oznaczał „tak”, niekiedy „nie”).

Okazało się, że szybkość reakcji konkretną ręką dla kolorów, które znajdowały się w zapamiętanej sekwencji, zależy od kolejności, w której kolor pojawił się w sekwencji – i ma to związek z umiejętnością czytania. Europejczycy (czytający od lewej do prawej) najszybciej reagowali prawą na ostatnie kolory w sekwencji, a lewą na pierwsze, piśmienni Egipcjanie (czytający od prawej do lewej) – odwrotnie, a u niepiśmiennych osób nie stwierdzono takich zależności. To tak jakbyśmy układali zapamiętywane elementy na mentalnej tablicy, w kierunku zgodnym z kierunkiem czytania. Wcześniej zidentyfikowano pokrewny efekt (tzw. SNARC) podczas przetwarzania liczb (Europejczycy małe liczby wiążą z lewą stroną, a większe – z prawą).©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]