Reklama

„Maturus” znaczy dojrzały

„Maturus” znaczy dojrzały

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Niezrozumiała jest dla mnie nostalgia za edukacją sprzed kilku lat, widoczna w artykule Adama Nocunia. Takie szkoły jak opisywana przez niego istnieją, ale jako wyjątki.
A

Adam Nocuń kreśli na przykład katastrofalny, z punktu widzenia sprawdzanej wiedzy, obraz obowiązującego obecnie egzaminu maturalnego z języka polskiego, przeciwstawiając mu zasady "starej" matury. Daleki jestem od bezkrytycznej gloryfikacji aktualnej formy egzaminu; uważam jednak, że każdy system ma zalety i wady.

W przypadku nowej formuły egzaminowania zalety są niezaprzeczalne: po pierwsze, matura zyskała na znaczeniu, ponieważ zastępuje egzamin wstępny na studia. Było to możliwe do osiągnięcia dopiero po wprowadzeniu identycznych tematów w całej Polsce i poprawianiu przez przeszkolonych egzaminatorów według jednolitego klucza. Dzięki temu można porównywać wyniki między klasami i szkołami w skali całego kraju.

Po drugie - wyniki są wiarygodne, udało się zlikwidować prawdziwą plagę ściągania na egzaminach, co jest wkładem nowej matury w próbę...

5959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]