Reklama

Matka Polka otwiera drzwi

Matka Polka otwiera drzwi

28.02.2015
Czyta się kilka minut
Tysiące Izraelczyków, którzy dostali nasz paszport, jedzie do Europy Zachodniej. Garstka do Polski. Ale właśnie dla nich nasz kraj może stać się ojczyzną nie tylko w dokumencie.
Inbal Neumark w Warszawie, luty 2015 r. Fot. Filip Klimaszewski dla „TP”
M

Matkę Polkę w Izraelu posiada niemal każdy. I bynajmniej nie chodzi tu o pochodzenie, lecz o konkretny zestaw cech charakteru. Bo „matka Polka” to taka, która się poświęca, ciągle czymś martwi, jest nadopiekuńcza i zwykle chodzi skwaszona. To określenie stosowane w przyjacielskich przekomarzaniach i żartach, z przymrużeniem oka.
W 2004 r. na tych, którzy posiadają matki Polki nie tyle z charakteru, lecz z pochodzenia, spadło niespodziewane szczęście. Oto po wejściu Polski do Unii Europejskiej polskie pochodzenie stało się przepustką do legalnej pracy i swobodnego poruszania się po terenie państw członkowskich Wspólnoty.

W efekcie zainteresowanie polskim obywatelstwem – czyli warunek otrzymania paszportu z orłem – jest w Izraelu niezmiennie od lat bardzo duże. Tylko w 2014 r. ambasada RP w Tel Awiwie wydała 2611 paszportów i przyjęła 2564 nowych wniosków o nie.

Nic...

13947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]