Reklama

Manifest teologiczny

Manifest teologiczny

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Misją "Tygodnika jest stanie przy ludziach inaczej myślących. Ma bronić ich przed ideologią wątpliwości bądź nadmiernej pewności w sprawach wiary. Znawcy rynku mediów doradzali nam czasem wykreślenie z tytułu pisma przymiotnika "katolickie. Twierdzili, że wielu może on odpychać. Odpowiadaliśmy, że udzielone "Tygodnikowi przez Kościół prawo do tego przymiotnika pokazuje, na czym polega katolickość.
M

Manifest teologiczny

Ks. Jacek Prusak SJ

Greckie słowo katholikos oznacza "generalny", "całkowity" lub "powszechny". Dla pisma, które w swojej nazwie ma ten przymiotnik, wyznacza ono standard w rozumieniu i przedstawianiu różnorodności Kościoła. Owa różnorodność jest faktem, i sama z siebie jest czymś pozytywnym. Kościół, który wykluczałby kogokolwiek na tle rasowym, etnicznym lub społecznym, nie mógłby być powszechny. Powszechność "Tygodnika" musi więc odzwierciedlać katolickość Kościoła. Kościół powinien trwać przy ludziach, którzy cierpią, i sam musi zważać, kim są ludzie, których wskazuje jako winnych.

Ani integryzm, ani barykady

Patrzenie na Kościół w kategoriach podziału na lewicę i prawicę, na liberałów i konserwatystów, postępowców i tradycjonalistów jest tylko częściowo trafne. Taka...

15954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]