Mamy być uczniami

Ks. WOJCIECH RZESZOWSKI i Ks. TOMASZ TRZASKAWKA, formatorzy: Franciszek ukazał nową wizję Kościoła. Dlatego zmieniliśmy sposób, cele i priorytety formacji kandydatów na księży.

Reklama

Mamy być uczniami

Mamy być uczniami

14.10.2019
Czyta się kilka minut
Ks. WOJCIECH RZESZOWSKI i Ks. TOMASZ TRZASKAWKA, formatorzy: Franciszek ukazał nową wizję Kościoła. Dlatego zmieniliśmy sposób, cele i priorytety formacji kandydatów na księży.
WALDEMAR KOMPAŁA / AGENCJA GAZETA
A

ARTUR SPORNIAK: Biskupi zatwierdzili nowe zasady formacji kleryków. Odnosząc się do tego dokumentu, dwa miesiące temu, ks. Wojciech Rzeszowski na tych łamach zapowiadał, że „będzie to znacznie inne ujęcie niż obowiązujące dotychczas zasady formacji i studiów”. Na czym polega jego nowość?

KS. WOJCIECH RZESZOWSKI: Punktem wyjścia do opracowania nowej „Drogi formacji prezbiterów w Polsce” (czyli „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”) był dokument watykański wydany trzy lata temu „Dar powołania do kapłaństwa” („Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”), a w nim mamy nową koncepcję formacji, nowe ujęcie jej etapów oraz celów. Jest to zgodne z zamysłem papieża Franciszka, który ukazuje wizję Kościoła – mniej statycznego, a bardziej misyjnego. Kapłan ma być najpierw uczniem, potem przyjacielem Chrystusa, a wreszcie Jego misjonarzem. W obu...

17263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

s t a r z y biskupi zatwierdzili n o w e zasady - brzmi jak "psy wypięły się na kość" albo "osły deklarują posłuszeństwo" ⛪ w pustosłowiu i orwellowszczyźnie kler od dawna bryluje ⛪ a swoją drogą, gdyby nawet jakimś c u d e m udało by się z seminarium wypuścić mądrych, przyzwoitych i ewangelicznych księży, wnet by się musieli p o ż r e ć z proboszczami z 'wojtyłowego' zaciągu - no albo ustąpić betonowi i zrzucić sutannę

Szanowny Pan jak zwykle niezawodny. Brakuje mi tu "tylko krowa nie zmienia zdania". Ukłony.

Czy ma Pan inne zdanie? Jakie?, można wiedzieć?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]