Ładowanie...
Małpolud profesora Iwanowa

Był 24 sierpnia 1927 r., gdy do portu w Suchumi nad Morzem Czarnym – wtedy w ZSRR – wpłynął parowiec z niezwykłym ładunkiem: dwoma pawianami i dwoma szympansami. Wprawdzie w podróż z Gwinei Francuskiej wyruszyło kilkanaście małp, ale przeżyły ją tylko te cztery.
Właśnie tu, na wzgórzach, skąd rozpościera się widok na Zatokę Suchumską, powstało pierwsze na świecie centrum badań nad małpami naczelnymi. Nad transportem czuwał profesor Ilja Iwanow. To on – wspólnie z innymi naukowcami – powołał do życia ów słynny Instytut Patologii i Terapii Doświadczalnej. I to on będzie próbował stworzyć... hybrydę człowieka z małpą.
Suchumi było dobrym miejscem dla małp, głównych lokatorów Instytutu. Słońce świeci tu intensywnie przez 270 dni w roku. Ale po rozpadzie ZSRR lokalizacja okazała się problemem. Abchazja to dziś quasi-państwo na Południowym Kaukazie (cztery razy mniejsze od...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]