Reklama

Małpolud profesora Iwanowa

Małpolud profesora Iwanowa

13.02.2015
Czyta się kilka minut
Kilka małp wysłano stąd w kosmos, z innych próbowano stworzyć hybrydę ludzką. Instytut w Suchumi działa nadal, choć jest tylko cieniem dawnej świetności.
Małpka z Instytutu Patologii i Terapii Doświadczalnej, Suchumi, 2014 r. Fot. Karol Fryta
B

Był 24 sierpnia 1927 r., gdy do portu w Suchumi nad Morzem Czarnym – wtedy w ZSRR – wpłynął parowiec z niezwykłym ładunkiem: dwoma pawianami i dwoma szympansami. Wprawdzie w podróż z Gwinei Francuskiej wyruszyło kilkanaście małp, ale przeżyły ją tylko te cztery.
Właśnie tu, na wzgórzach, skąd rozpościera się widok na Zatokę Suchumską, powstało pierwsze na świecie centrum badań nad małpami naczelnymi. Nad transportem czuwał profesor Ilja Iwanow. To on – wspólnie z innymi naukowcami – powołał do życia ów słynny Instytut Patologii i Terapii Doświadczalnej. I to on będzie próbował stworzyć... hybrydę człowieka z małpą.
Suchumi było dobrym miejscem dla małp, głównych lokatorów Instytutu. Słońce świeci tu intensywnie przez 270 dni w roku. Ale po rozpadzie ZSRR lokalizacja okazała się problemem. Abchazja to dziś quasi-państwo na Południowym Kaukazie (cztery razy mniejsze od...

10834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]