Reklama

Małe jest piękne...

Małe jest piękne...

29.06.2003
Czyta się kilka minut
.

..zdają się przekonywać politycy odpowiedzialni za unijną politykę rolną. Hasło organizacji ekologicznych walczących o zachowanie tradycyjnego obrazu wsi (małe gospodarstwa, hodowla prowadzona przy minimalnym udziale sztucznych metod wspomagania) zaczyna wchodzić na sale obrad unijnych instytucji. To coś odmiennego od ustaleń Traktatu Rzymskiego z 1957 r., w którym nowopowstała Europejska Wspólnota Gospodarcza uznała, że celami WPR są m.in.: „zwiększenie produktywności rolnictwa poprzez wprowadzenie postępu technicznego (...), stabilizacja rynku rolnego (...), zagwarantowanie konsumentom żywności po umiarkowanych cenach”. Aż do lat 80. unijne rolnictwo nastawione było na unowocześnianie i intensyfikację produkcji. Samowystarczalność żywnościową miały też zapewnić subwencje, skupy interwencyjne, dopłaty, cła, kontyngenty i inne instrumenty polityki rolnej kosztujące rocznie ponad 40...

2451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]