Reklama

Ładowanie...

Malaria: dobre wieści z testów szczepionki

Malaria: dobre wieści z testów szczepionki

03.05.2021
Czyta się kilka minut
M

Międzynarodowy zespół badaczy z Wielkiej Brytanii, Burkina Faso, Kenii i Indii, w kooperacji z firmą Novavax, udostępnił raport z drugiej fazy testów klinicznych nowego wariantu (R21) szczepionki przeciw malarii – choroby zabijającej co roku 400 tys. osób, głównie dzieci. Autorzy dokumentu, którego proces recenzyjny w czasopiśmie „The Lancet” jeszcze się nie zakończył, donoszą o wysokiej, 77-procentowej skuteczności utrzymującej się przez rok i braku poważnych efektów ubocznych. Poprzednia wersja szczepionki zapewniała ochronę w 56 proc. przypadków w ciągu roku i w 36 proc. po czterech latach – czyli znacznie poniżej wymaganych przez Światową Organizację Zdrowia 75 proc.

W eksperymencie wzięło udział 450 dzieci z Burkina Faso w wieku od 7 do 15 miesięcy, spośród których 147 trafiło do grupy kontrolnej. Im podano inny preparat – na wściekliznę. Szczepienia przeprowadzono w regionie, w którym ryzyko zachorowania jest bardzo wysokie – aż 71,5 proc. dzieci z grupy kontrolnej rozwinęło kliniczne objawy malarii. Aby utrzymać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał, dzieciom z grupy eksperymentalnej zaaplikowano cztery dawki szczepionki.

Jej głównym składnikiem jest białko, jakie patogen (zarodziec malarii) produkuje, gdy zmienia gospodarza – przenosi się z komara na człowieka. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]