Reklama

Majowe wyjałowienie

Majowe wyjałowienie

02.05.2015
Czyta się kilka minut
Maj jest miesiącem wyczerpującej antycypacji przyjemności, które mają zaraz nastąpić.
Fot. Alasdair Thomson / GETTY IMAGES
Ż

Że poeta się czasem pomyli, to nic dziwnego – dar wyrażania słowem prawdy o czasach i miejscach nie zapewnia nieomylności księgowego. Ale gdy potem ten błąd powtarzają za nim pokolenia kawalerów, chcąc imponować dziewczynom literackim obyciem – to już świadczy źle o naszym systemie zintegrowanej edukacji. Z całej „Ziemi jałowej” każdy pamięta pierwszą linijkę o tym, że kwiecień jest najokrutniejszym miesiącem, ale gdzie był pan od przyrody, żeby wytłumaczyć, iż jest to wierutna bzdura? Może T.S. Eliot nie zachodził do kuchni, w przeciwnym razie dowiedziałby się tam snadnie, że najgorszy jest maj.
Najbliższa mi spośród „staropolskich” kucharek Wincentyna Zawadzka pisała 140 lat temu: „miesiąc ten najtrudniejszy do dyspozycji stołu, wszystkie bowiem zapasy zimowe już skończone, zwierzyny w nim nie ma, z jarzyn zaledwie ukazują się zieleniny i szparagi”. Dziś niemało kobiet...

5849

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]