Reklama

Ładowanie...

MADONNA KATALOŃSKA

MADONNA KATALOŃSKA

06.09.2013
Czyta się kilka minut
Artysta nieokreślony (poł. XII w.)
P

Polichromowana statua Matki Bożej jest przedstawieniem w Katalonii niezwykle popularnym – tak przedstawiona jest słynna, darzona kultem, ogłoszona przez papieża Leona XIII w 1881 r. Patronką Katalonii, figura słynnej „Czarnulki z góry Montserrat”.
Statua z Muzeum Narodowego w Krakowie pochodzi z połowy XII w. Figura ta, najstarsza tego typu w zbiorach krakowskiej placówki (i dotąd niepokazywana), w znacznym stopniu została „wyrzeźbiona przez czas” – dużo w niej ubytków. Spod warstwy czasu przebija jednak sporo cech charakterystycznych – wykonana z drewna figura łączy w sobie surowość i monumentalność. Maryja pierwotnie prawdopodobnie (nie ma dziś dłoni) opierała swoją lewą rękę na ramieniu siedzącego na jej kolanach Dzieciątka Jezus. W drugiej mogła – podobnie jak inne takie wyobrażenia – trzymać berło, znak władzy królewskiej, ale także symbol obfitości. Jej korpus jest bardzo płaski – tak, by pomieścić Dzieciątko Jezus. Szaty w formie tuniki podkreślają romański styl rzeźby.
Co ważne: figura ta przedstawia Chrystusa zasiadającego na tronie godnym Jego majestatu – na kolanach Matki. Z tego powodu ten szczególny wizerunek nazywany jest „Stolicą Mądrości” („Sedes Sapientiae”) lub „Tronem Mądrości”. Znany jest też jako „Matka Boża w Majestacie”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]