Reklama

Ludzki Bóg

Ludzki Bóg

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Tak drastycznie odmienne opinie wobec dzieła Rahnera to coś znacznie więcej niż tylko nieporozumienie czy brak dobrej woli. To zderzenie dwóch wizji myślenia teologicznego, a to znaczy: odmiennych koncepcji Boga i w konsekwencji - Kościoła.
K

Kontrowersja sięga o wiele głębiej aniżeli interpretacji dzieła Rahnera, głębiej nawet aniżeli pytania o status i możliwości teologii; dotyka ona samej istoty pojęcia Boga, a następnie - wizji Kościoła i jego misji w świecie.

Nie przypadkiem w centrum dyskusji stanęło zdanie: “W tym, co jest najbardziej Jego własne, Bóg czyni siebie samego tym, co konstytuuje człowieka jako człowieka" (Karl Rahner, “Podstawowy wykład wiary"). Sposób rozumienia tego zdania ujawnia nie tylko rozbieżności w myśleniu adwersarzy, ale nade wszystko wyznawane przez nich idee Boga i człowieka - czyli to wszystko, o czym mówi teologia.

Obraz Boga...

Charakteryzując chrześcijaństwo Lisicki pisze o zadziwieniu, adoracji, niezrozumieniu: “Gdzie znikła cała cudowność chrześcijaństwa, dotykalna i podniosła? Gdzie podziała się tajemnica...

10883

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]