Reklama

Ładowanie...

Ludwig van Beethoven, „Sonaty op. 106 i 110"

20.03.2007
Czyta się kilka minut
J

Jest coś wzruszającego i jednocześnie denerwującego w bardzo młodych ludziach, którzy porywają się od razu na największe arcydzieła. Przypomina się Glenn Gould, który zaraz po "Wariacjach Goldbergowskich" zabrał się za trzy ostatnie sonaty Beethovena, "żeby już mieć je z głowy" - i nie są to, niestety, jego najlepsze nagrania (aczkolwiek - z drugiej strony - nie są też wcale tak złe, jak później zarejestrowane "Księżycowa" czy "Appassionata". Czasami młodość wyko­nawcy wydaje się wręcz nieodzowna - jak w przypadku "Winterreise" Schuberta, której Dietrich Fischer-Dieskau nie nagrał nigdy lepiej niż za pierwszym razem.

Wybór dokonany przez Oskara Jeziora jest znaczący: dwie późne sonaty, których finałem jest fuga. Zatem pianista przedstawia nam się jako umysł analityczny z inklinacją do monumentalizmu, tak samo nieskory do rozwichrzonych chopiniad, jak i do...

3399

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]