Reklama

Ludwig van Beethoven, „Sonaty op. 106 i 110"

Ludwig van Beethoven, „Sonaty op. 106 i 110"

20.03.2007
Czyta się kilka minut
J

Jest coś wzruszającego i jednocześnie denerwującego w bardzo młodych ludziach, którzy porywają się od razu na największe arcydzieła. Przypomina się Glenn Gould, który zaraz po "Wariacjach Goldbergowskich" zabrał się za trzy ostatnie sonaty Beethovena, "żeby już mieć je z głowy" - i nie są to, niestety, jego najlepsze nagrania (aczkolwiek - z drugiej strony - nie są też wcale tak złe, jak później zarejestrowane "Księżycowa" czy "Appassionata". Czasami młodość wyko­nawcy wydaje się wręcz nieodzowna - jak w przypadku "Winterreise" Schuberta, której Dietrich Fischer-Dieskau nie nagrał nigdy lepiej niż za pierwszym razem.

Wybór dokonany przez Oskara Jeziora jest znaczący: dwie późne sonaty, których finałem jest fuga. Zatem pianista przedstawia nam się jako umysł analityczny z inklinacją do monumentalizmu, tak samo nieskory do rozwichrzonych chopiniad, jak i do...

3399

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]