Reklama

Loyola nie dla każdego

Loyola nie dla każdego

05.06.2012
Czyta się kilka minut
„TP” 23/12
J

Jestem chrześcijaninem i nieraz modlę się w podobnym duchu jak ten w cytowanym przez Marcina Żyłę fragmencie modlitwy św. Ignacego Loyoli („Święty Ignacy zwalnia z pracy”). A jednak gdybym dostał treść takiej modlitwy na skrzynkę pocztową w pracy, uznałbym to za molestowanie religijne i zgłosiłbym (ale nie za pierwszym razem) swojemu przełożonemu jako grożące stworzeniem toksycznych relacji w pracy. Podobnie jest z życzeniami świątecznymi – ludzie zapominają często, że mają to być życzenia, a nie manifest religijności. Wysłanie życzeń „spokojnych Świąt Bożego Narodzenia” do muzułmanów, hinduistów, żydów albo ateistów jest co najmniej wyrazem braku szacunku dla nich, a jeśli jest nagminne mimo informacji, że te osoby sobie tego nie życzą, staje się molestowaniem. Osobom innych religii czy ateistom należy wysyłać życzenia na ich własne święta religijne czy osobiste, a nie na swoje!...

1365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]