Reklama

Listy bez szat liturgicznych?

Listy bez szat liturgicznych?

24.04.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 16 / 2016
P

Po przeczytaniu artykułu Zuzanny Radzik na temat komunikatu Prezydium Episkopatu w sprawie aborcji postanowiłem podzielić się refleksjami na temat sposobu odczytywania, w powiązaniu z mszą świętą, komunikatów właśnie, listów (w tym listów pasterskich), ogłoszeń parafialnych i innych, niedotyczących bezpośrednio uczestników nabożeństwa, wygłaszanych czasem także przez osoby świeckie.

Te wypowiedzi wygłaszane są przed błogosławieństwem, w ten sposób są włączone w obrzęd liturgiczny, i to prawie bezpośrednio po obrzędzie komunii. Rozrywa to, moim zdaniem, jedność liturgii i nadaje tym tekstom rangę czytań mszalnych.

Proponuję, by wprowadzić zwyczaj, aby ogłoszenia i inne podobne wystąpienia były (jeśli już muszą być) odczytywane i wygłaszane po zakończeniu mszy, a więc po błogosławieństwie. A księża powinni rozważyć, czy z uwagi na treść wypowiedzi nie powinni przedtem zdjąć szat liturgicznych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]