LEKtura (1): Najważniejsza książka o zarazie
LEKtura (1): Najważniejsza książka o zarazie
Posłuchaj
Słowo „lektura” wywodzi się od łacińskiego czasownika legere, który oznacza „wybierać”, „zbierać” oraz „czytać”. Wybieramy dla Was najciekawsze książki – powieści, zbiory opowiadań, eseje, rozprawy filozoficzne i tomy wierszy – zarówno współczesne, jak i dawne. Zastanowimy się, w jaki sposób pomagają nam one w zrozumieniu zjawisk oraz procesów zachodzących w naszej rzeczywistości, jak dzięki nim możemy lepiej żyć, myśleć i działać. Słowem: dlaczego warto je dziś czytać.
Niektórzy uważają, że wyrazy „lektura” i „lek” są ze sobą spokrewnione. Nawet jeśli tak nie jest, to w naszym przekonaniu lektura może być lekiem na całe zło.
Na temat zarazy powstało wiele książek, fikcjonalnych i dokumentalnych. W pierwszym odcinku podkastu LEKtura Grzegorz Jankowicz opowie o wyłaniającej się z tych opowieści logice zarazy. Okazuje się, że pewne procesy uchwycone przez pisarki i pisarzy niemal zawsze przebiegają w ten sam sposób. Podobne są również reakcje jednostek i całych społeczeństw. Czytając literaturę poświęconą zarazie, możemy się dowiedzieć, co nas może spotkać.
Swoimi uwagami, przemyśleniami i pomysłami mogą się Państwo z nami podzielić, pisząc na adres jankowicz@tygodnik.com.pl
Muzyka: Alexander Nakarada, „Lurking Sloth” / filmmusic.io na licencji CC-BY
Postprodukcja: Audiodelic
PODKAST POWSZECHNY
Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.
Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet
Weź, słuchaj!
Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego
Współpraca: Audioteka.pl
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.