Reklama

Lekcja ironii

Lekcja ironii

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Czy współczesny porządek ekonomiczny nie ma alternatywy? Po czasach rozczarowania centralnym planowaniem przyszedł czas rozczarowania globalnym wolnym rynkiem. Kto nas przekona do nowej wizji?
Stocznia Gdańska – fotografia Michała Szlagi z projektu Post-Industrial Revolution, 2011 r.
K

Książka Adama Leszczyńskiego „Skok w nowoczesność” jest, jak deklaruje autor, historią „ewolucji poglądów na rolę państwa w modernizacji krajów biednych i peryferyjnych”. To opowieść o tym, jak decydenci i ekonomiści utracili wiarę w gospodarkę wolnorynkową i doszli do przekonania, że tylko państwo jest w stanie zmobilizować i skoordynować wysiłki inwestycyjne w taki sposób, by wyrwać kraje zacofane z zaklętego kręgu ubóstwa i zależności.

„To książka o polityce, a nie o ekonomii” – podkreśla Leszczyński, ale trudno oddzielić te porządki w jego narracji. Recepty ekonomistów postulujących różne odmiany „wielkiego skoku” odpowiadały na ówczesne potrzeby polityczne, a przywódcy polityczni byli przekonani (i słusznie), że nie będą w stanie utrzymać władzy i zrealizować swoich wizji, jeśli nie zapanują nad gospodarką.

Zrekonstruowanie recept na wzrost gospodarczy, które...

12818

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]