Reklama

Ładowanie...

Lekcja dzielenia

30.04.2016
Czyta się kilka minut
Polska szkoła – zamiast uczyć szacunku – wyostrza stereotypy. Prześladowanie biedniejszych uczniów to tylko pierwszy stopień dyskryminacji.
Fot. Getty Images
I

Iza, bystra uczennica trzeciej klasy gimnazjum, w ciągu kilku dni wykorzystała miesięczny limit internetu.

– Co ty oglądasz w tym komputerze? – pytała ją z wyrzutem mama.

– Filmy o Paryżu – odpowiedziała Iza.

Jej klasa była wtedy na wycieczce we Francji. Oprócz Izy nie pojechały jeszcze cztery osoby. O tym, w jaki sposób najlepiej „załatwić sprawę” – jak mówiono na korytarzach – rozmawiano na jednej z wywiadówek. Wychowawczyni zaproponowała dwa wyjścia: zbiórkę pieniędzy na wyjazd dla biedniejszych albo rezygnację z wycieczki.

– To już ostatni dzwonek, potem dzieci będą się uczyć do egzaminu – powiedział któryś z rodziców.

– A czy państwu nie będzie niezręcznie, że my się na państwa dziecko składamy? – zapytał ktoś inny. – Dzieci powinno się traktować po równo.

Rodzice, o których reszta mówiła „ci państwo”, milczeli. Z „tych biedniejszych”...

15524

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]