Reklama

Lęk i czujność

Lęk i czujność

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Zdawkowość gotowych sądów i sloganów tak dalece wypełniła nasz świat, że nie ma w nim miejsca na lęk, a tym bardziej na zrodzoną z niego mowę, która próbowałaby ów lęk wyrazić.
C

Czternasty rozdział Księgi Hioba rozpoczyna się od bolejącego wyznania: "Człowiek urodzony z niewiasty żyje krótko i jest pełen niepokoju. Wyrasta jak kwiat i więdnie; ucieka jak cień i nie ostaje się". Pośród złudnych nadziei upływa nasze życie, a chociaż świat trwa nadal, jedną z przyczyn naszego lęku tu i teraz jest to, że dalsze losy świata nie będą nas w niczym poruszały, nawet - co szczególnie bolesne - gdy rzecz dotyczy naszych najbliższych. To przyszłe uwolnienie od zatroskania, pozbawione na razie wyznaczonej daty, jawi się nam jako katusza: ci, których kocham, pozostaną, ich losy potoczą się swoją koleiną, a ja - który tak wiele o nich wiedziałem, o tyle rzeczy dla nich zabiegałem - pozostanę już nieporuszony. Jakbym ich nie znał; jakbym tyle im nie poświęcił, tyle nie oddał. Gdy Bóg "odprawi", jak mówi Hiob, człowieka z tego świata, wyswobodzenie z ludzkiej troski...

16061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]