Reklama

Ład gospodarczy obejdzie się bez Watykanu

Ład gospodarczy obejdzie się bez Watykanu

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Peter L. Berger, socjolog religii: Jeśli kryzys się zaostrzy, wzrośnie bezrobocie, na Wall Street nastąpi krach, a Unii Europejskiej nie uda się uratować strefy euro. Na to nie ma wpływu żadna katolicka instytucja.
P

PAWEŁ MARCZEWSKI: Komentując dokument Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, w którym znalazło się ostre potępienie nierówności ekonomicznych i wezwanie do utworzenia ponadnarodowej instytucji monitorującej transakcje finansowe, napisał Pan, że co najmniej od czasu II Soboru Watykańskiego Kościół opowiada się za demokracją, którą sto lat wcześniej zdecydowanie potępiał. Jednocześnie wciąż ma problem z innym elementem nowoczesności – kapitalizmem... PETER L. BERGER: Mam poczucie, że nic się w tej kwestii nie zmieniło również w ciągu ostatnich dwudziestu lat, po przemianach w Europie Środkowej w 1989 r. i po upadku ZSRR. Dokument Rady „Iustitia et Pax” potwierdza żywotność katolickiej lewicy, która jest wyraźnie niechętna kapitalizmowi. Rada „Iustitia et Pax” zawsze stanowiła „lewicowe lobby” w ramach kurii rzymskiej. Nie wiem, czy opublikowanie go w momencie, gdy wybuchły...

8170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]