Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

24.10.2016
Czyta się kilka minut
17 – 23 października
Z

ZMARŁ EUGENIUSZ RUDNIK
Był kompozytorem i wykonawcą, pionierem muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce. Związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. W ostatnich latach doczekał wielkiego renesansu zainteresowania swoją twórczością. Miał 84 lata.

NAGRODA IM. BEATY PAWLAK
Jej laureatami zostali Jarosław Mikołajewski za poświęconą docierającym do brzegów Europy imigrantom książkę „Wielki przypływ” oraz Dariusz Rosiak za pracę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

NAGRODY ZA PRZEKŁADY
Tegoroczne wyróżnienia „Literatury na Świecie” otrzymali: Joanna Stadler za przekład „Bajek” Fedrusa (kategoria: poezja), Jacek Giszczak za „Zwierzenia jeżozwierza” Alaina Mabanckou (proza), Robert Papieski za „Lato w Baden” Leonida Cypkina („nowa twarz”), a także Jerzy Radziwiłowicz za dramaty Moliera i Grzegorz Wasowski za nowe tłumaczenie „Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla. Nagroda im. Andrzeja Siemka trafiła do Piotra Pazińskiego za jego książkę „Rzeczywistość poprzecierana”. Nagrodą „Mamut” uhonorowano Ryszarda Engelkinga.

BATOR W NIEMCZECH
Autorka „Chmurdalii” została laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Heyma, przyznawanej przez niemieckie miasto Chemnitz autorom, którzy „potrafią się wmieszać w debatę społeczną i polityczną, a także walczyć o wartości moralne”. Wśród pisarzy nagrodzonych przed Joanną Bator był m.in. Amos Oz.

BEREN I LUTHIEN
Opowieść o miłości śmiertelnika Berena i elfki Luthien, najpiękniejszej istoty na ziemi, którzy wspólnie zdołali wykraść silmaril z żelaznej korony Morgotha – znana czytelnikom J.R.R. Tolkiena z różnych cząstkowych wersji, opublikowanych m.in. w „Silmarillionie” – ma się ukazać jako osobna książka wiosną przyszłego roku w opracowaniu Christophera Tolkiena, syna pisarza.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]