Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

05.09.2016
Czyta się kilka minut
30 VIII – 5 IX
Z

ZMARŁ BRONISŁAW BACZKO
Wybitny filozof, współzałożyciel warszawskiej szkoły historyków idei, laureat m.in. prestiżowej Nagrody im. Eugenia Balzana. W młodości zaangażowany w komunizm, z czasem został jednym z najważniejszych przedstawicieli tzw. ruchu rewizjonistycznego, a przełomowe znaczenie miało dlań brutalne stłumienie przez władze protestu robotniczego w Poznaniu w 1956 r. W czasie wystąpień studenckich w Warszawie w roku 1968 opowiedział się po stronie protestujących, za co został wyrzucony z pracy, objęty zakazem cenzorskim i zmuszony do emigracji. Od połowy lat 70. na stałe związany był z Uniwersytetem Genewskim. Miał 92 lata.

ZŁOTY LEW DLA JERZEGO SKOLIMOWSKIEGO
Reżyser odebrał tę nagrodę za „dorobek życia” podczas festiwalu filmowego w Wenecji, a mowę pochwalną wygłosił Jeremy Irons, odtwórca głównej roli w filmie Skolimowskiego „Fucha” z 1982 r.

PRAPREMIERY W BYDGOSZCZY
W dniach 24 września – 1 października odbędzie się w Bydgoszczy 15. edycja teatralnego Festiwalu Prapremier, podczas której zostanie zaprezentowanych 12 spektakli, w tym „Wszystko o mojej matce” Michała Borczucha oraz dotyczącą relacji między sztuką a polityką inscenizacją chorwackiego reżysera Olivera Frljicia. Więcej informacji: www.festiwalprapremier.pl

NIEPOKOJE W INSTYTUCIE KSIĄŻKI
Po Tomaszu Pindelu, tłumaczu, kolejną osobą, która zapowiedziała odejście z Instytutu, jest Elżbieta Kalinowska, zastępca dyrektora, opiekująca się m.in. siecią Dyskusyjnych Klubów Książki. Jerzy Fedorowicz, przewodniczący senackiej komisji kultury i środków przekazu, zapowiedział, iż komisja chce, by w związku z tą sytuacją wyjaśnień udzielił jej – na posiedzeniu 20 września – nowy dyrektor Instytutu, Dariusz Jaworski.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]