Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

25.01.2016
Czyta się kilka minut
19 - 25 stycznia 2016
Z

ZMARŁ MICHEL TOURNIER
Francuski pisarz, autor m.in. powieści „Piętaszek, czyli otchłanie Pacyfiku” czy „Król olch”, uhonorowanej Nagrodą Goncourtów oraz zekranizowanej przez Volkera Schlöndorffa. Miał 91 lat.

ZMARŁ ETTORE SCOLA
Włoski reżyser filmowy, autor m.in. nakręconych w latach 70. obrazów „Tacy byliśmy zakochani” czy „Szczególny dzień” z Marcellem Mastroiannim i Sophią Loren. Miał 85 lat.

ZMARŁ BOGUSŁAW KACZYŃSKI
Krytyk muzyczny, popularyzator muzyki klasycznej, a przede wszystkim operowej, autor telewizyjnego programu „Rewelacja miesiąca”, który emitowany był przez 27 lat, współtwórca festiwali muzycznych w Łańcucie i Krynicy-Zdroju, dyrektor Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Miał 73 lata.

NAGRODA IM. KAZIMIERZA WYKI
Tegorocznym laureatem tego krakowskiego wyróżnienia został Edward Balcerzan, krytyk literacki, tłumacz, poeta i prozaik, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

MIZIELIŃSCY PODBIJAJĄ CHINY
Książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Pod wodą, pod ziemią” zdobyła w Chinach, w kategorii publikacji dla dzieci, tytuł Książki Roku 2015. Autorzy opublikowali wcześniej m.in. cieszące się powodzeniem na całym świecie „Mapy”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]