Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

05.06.2017
Czyta się kilka minut
29 maja – 4 czerwca
K

KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
Zwycięzcami 57. edycji tej imprezy zostały m.in. filmy: chorwacki „Dum spiro spero” („Póki oddycham, mam nadzieję”), zrealizowany przez pisarza Pera Kvesicia (międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych); szwajcarsko-argentyński dokument „Przy stadionie” (real. Matteo Gariglio; międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych) oraz „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka (konkurs polskich filmów dokumentalnych).

NAGRODA IM. ASTRID LINDGREN
Laureatem tego najważniejszego na świecie wyróżnienia przeznaczonego dla twórców literatury dziecięcej został Wolf Erlbruch, niemiecki pisarz i rysownik, w Polsce znany m.in. jako autor książki „Gęś, śmierć i tulipan”.

ODKRYTY ŚWIĘTY PAWEŁ
Pracujący w Muzeum Lubelskim konserwatorzy odkryli nieznaną dotąd ikonę autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Wizerunek św. Pawła znajdował się pod należącą do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ikoną Chrystusa Pantokratora. Najprawdopodobniej artysta płótno przeznaczone dla KUL-u rozpiął na już wcześniej wykorzystanej ramie.

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY
Tak nazywa się instytucja powstała z połączenia dwóch dotąd odrębnych jednostek, której szefową została Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, mianowana na to stanowisko przez ministra Piotra Glińskiego. Do niedawna pełniła ona funkcję zastępcy Michała Merczyńskiego, szefa Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA).

WIELKI KALIBER
Nagrodę tę, przyznawaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, otrzymał Mariusz Czubaj za powieść „R.I.P.”, jak mówi sam autor: „połączenie kryminału z westernem”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]