Reklama

Kult – tak, objawienia – nie (na razie)

Kult – tak, objawienia – nie (na razie)

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Abp Henryk Hoser jest pod wrażeniem Medziugorja.
J

Jako specjalny wysłannik papieża biskup warszawsko-praski przez tydzień badał duszpasterstwo prowadzone w tym miejscu.
„W dzisiejszym, bardzo niespokojnym świecie Medziugorje staje się światłem i przesłaniem pokoju” – mówił 5 kwietnia na zakończenie pobytu. „Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Medziugorje wydaje dobre owoce duszpasterskie” – ocenił w rozmowie z KAI.

Jak się wydaje, papieski wysłannik zadowolony jest też z duszpasterstwa prowadzonego przez franciszkanów w tej hercegowińskiej wiosce. Zwrócił uwagę, że chociaż do Medziugorja przyciąga pobożność maryjna, to jest ono miejscem kultu „prawdziwie chrystocentrycznego”: centrum duszpasterstwa stanowi Eucharystia. Wysłannik papieża chwalił treść homilii i adorację Najświętszego Sakramentu. Zauważył, że w codziennym duszpasterstwie funkcjonują praktyki niemal zapomniane w „starej Europie”: różaniec, droga krzyżowa, a przede wszystkim spowiedź indywidualna (w weekendy czynnych jest 50 konfesjonałów).\Jego zdaniem, nawet jeśli Watykan orzekłby, że w Medziugorju nie było autentycznych objawień, i tak będzie tam trwał kult Matki Bożej Królowej Pokoju. Skąd to zastrzeżenie?

Objawienia odbywają się regularnie od 36 lat. Trójka widzących ma je codziennie, pozostała trójka raz w roku. Co miesiąc Gospa (jak zjawę nazywają miejscowi) przedstawia krótkie przesłania do świata. Widzący mają zapowiedziane, że te „spotkania” potrwają do końca ich życia. Kłopot dla Kościoła stanowi też 10 tajemnic przekazanych widzącym, które w każdej chwili mogą być ujawnione – wiadomo, że zapowiadają one jakieś niepokojące wydarzenia. Watykan nie będzie ryzykować oceny objawień przed ich ustaniem (czyli nie nastąpi to prędko – co potwierdził prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller), natomiast prawdopodobnie weźmie w opiekę kult Matki Bożej Królowej Pokoju. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby kościół w Medziugorju otrzymał rangę sanktuarium i został wyjęty spod jurysdykcji miejscowego biskupa (negatywnie nastawionego do objawień), trafiając bezpośrednio pod opiekę papieską, podobnie jak Sanktuarium w Loreto. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]