Reklama

Ku pamięci pamięci

Ku pamięci pamięci

16.05.2007
Czyta się kilka minut
W czasach ZSRR historia II wojny światowej podlegała manipulacjom. Na przełomie lat 80. i 90. otworzyło się okienko: można było dyskutować o sprawach dotąd przemilczanych. Potem moment wolności się skończył. Dziś w Rosji znów obowiązuje jedna odgórna interpretacja przeszłości. Kto jej nie akceptuje - w kraju czy za granicą - ten jest "zdrajcą lub "niewdzięcznikiem.
W

W wiosce Szalegowo, w rejonie Oriczewskim koło Wiatki, jest cmentarz. Taki jak w każdej wiosce: ani okazały, ani piękny. W latach II wojny światowej pochowano na nim lekarzy pobliskiego szpitala wojskowego i zmarłych pacjentów - żołnierzy przywożonych z frontu. Ilu ich było? Nie wiadomo. Do dziś pozostał tylko jeden grób: naczelnika szpitala, majora Aleksieja Pawłowicza Dowgiałły. Jak nazywał się zmarły doktor, wiadomo tylko z ustnych przekazów mieszkańców Szalegowa, gdyż jego grób, zwykły kopczyk ziemi, nie ma tabliczki z nazwiskiem. Pozostałe żołnierskie mogiły zostały zlikwidowane, na ich miejscu pojawiły się po wojnie nowe nagrobki. Cóż, życie toczy się dalej.

Ten cmentarzyk w odległym zakątku Rosji to nie reprezentacyjne mauzoleum na niegdyś podbitej ziemi, więc nie ma o co kruszyć kopii. Takiej zaniedbanej wiejskiej nekropolii nie da się wykorzystać do...

10725

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]