Reklama

Księga Kapłańska

Księga Kapłańska

24.01.2016
Czyta się kilka minut
W starożytnej księdze midraszy znajduje się pytanie: „Dlaczego nauczanie dzieci zaczyna się od studiowania Księgi Kapłańskiej, a nie od Księgi Rodzaju? Ponieważ dzieci są czyste i czyste są ofiary. Niech czyste zajmuje się czystością”.
Paweł Śpiewak Fot. Grażyna Makara
O

Oczywiście „czyste” oznacza tu „niewinne” czy „przedgrzeszne”. Oznacza jeszcze jedno: życie – nauczają rabini – wymaga ofiar. Ofiary mogą mieć różne postaci, ale wszystkie wymagają poświęcenia, dzielenia się i dobrej intencji. Ofiarujemy coś Bogu z wdzięczności za Jego dary. Ofiarujemy w podzięce za ocalenie, ale też za to, co On ofiarował każdemu z nas. O tym dzieci też powinny wiedzieć.

Księga Kapłańska opisuje ofiary, jakie mają być w Świątyni przedstawione Bogu. Wiemy, co mogło być ofiarowane: zwierzęta, ptaki, ziarno. Wiemy też, że w wielu, jeśli nie w większości religii starożytnych, ofiara miała żywić boga. Dawała mu siły i energię. W Biblii wydaje się, że nie chodzi o to, by karmić HaSzem, ale umacniać wśród wiernych oddanie i lojalność. Bóg, jak głosił prorok, oczekiwał przede wszystkim miłości i sprawiedliwości, bardziej niż ofiar. W Księdze Kapłańskiej oczekiwał, by...

3226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]