Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Książki w Tygodniku 7-8/2013

Książki w Tygodniku 7-8/2013

16.09.2013
Czyta się kilka minut
A jednak powieść – Wiesław Myśliwski: pojąć swoje życie
Wiesław Myśliwski il. Andrzej Dudziński

„Malarz – czuły świadek naszej samotności” – zapisał Zbigniew Herbert po długich latach towarzyszenia okiem i myślami obrazom Vermeera. Czy nie powiedzielibyśmy tak również o wielu powieściopisarzach? Czy postaci utkane z ich wyobraźni nie bywały naszymi przyjaciółmi? Wzorcami? Powiernikami? Nie widzieliśmy w nich samych siebie?
W naszym magazynie literackim piszemy dziś przede wszystkim o powieściach. O tym, jak literatura pomaga nam objąć, zrozumieć własne życie – z czym biedzi się bohater „Ostatniego rozdania”, najnowszej książki Wiesława Myśliwskiego, która właśnie co trafiła do księgarń. O szamanach wielostronicowych opowieści, którzy nadal piszą dla nas. I o tych, którzy odeszli, zostając mistrzami dla kolejnych pokoleń pisarzy. O tym, jak bohaterem powieści staje się Witkacy.
Życzmy sobie wielu jesiennych powieściowych zachwytów, zagubień. Przecież wszyscy, nawet bardzo już dorośli, jesteśmy po trosze jak to „czytające dziecko”, które portretował Walter Benjamin: „Musi wyczytywać przygody bohatera w wirze liter, a kształt i przekaz w zamęcie płatków. Wdycha powietrze zdarzeń i wszystkie postacie darzą je swym tchnieniem. (...) Niesłychanie poruszają je zdarzenia i dialogi, a gdy wstaje, jest całe ośnieżone tym, co przeczytało” (przeł. Bogdan Baran)...

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]