Reklama

Krzak płonący

Krzak płonący

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Pewien niemiecki cesarz zapytał swoich doradców, czy można znaleźć w jego królestwie dowód na to, że Biblia jest prawdą.
O

Odpowiedzieli od razu: są nimi Żydzi, płoną, są zabijani, wyrzucani z domów, ale nadal trwają. Tak samo dzieje się z krzakiem ciernistym: płonął, ale nie zgorzał. Identyczną myśl znaleźć można w pewnym midraszu, w którym przytacza się słowa Boga skierowane do Mojżesza: „Popatrz, skąd ukazuje się moja Szechina. Z ciernistego krzaka. Z moimi dziećmi dzielę mój ból. Z nimi jestem zawsze razem. Widzisz, jak ten krzak płonie i nie spala się? Do niego podobne są moje dzieci żydowskie. Żadne cierpienia i żadne męki nie zetrą ich z powierzchni ziemi”. Komentatorzy powiadają, że oto Mojżesz był świadkiem cudu, a jego znaczenie jest następujące: wydarzając się w tym miejscu, na pustyni, ukazuje, że nie ma we wszechświecie takiego miejsca, w którym by nie było Boga. Chasydzi uczyli, że obecność Boga objawia się też w skałach, w kurzu, w popiele, w wodzie. Nie zgodził się z tym stanowiskiem...

3316

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Biblia jest prawdą ponieważ zaczyna się od Bet. Gdyby zaczynała się od Alef byłaby kłamstwem. Trzy kolejne litery: od bet, gimmel, dalet itd. będą dawały zawsze 9 (emet)-prawda. Trzy kolejne litery: od alef, bet, gimmel, itd. (dla całego alfabetu) zawsze dadzą 6 (szeker)- kłamstwo. Dla przykładu następna sekwencja: dalet, waw, zain = 4+5+6 = 15=1+5=6 Wartość liczbowa słowa emet (prawda) = 9 (alef + mem + taw = 1+40+400=441=4+4+1=9) Wartość liczbowa słowa szeker (kłamstwo) = 6 (szin + qaf + resz = 300+100+200 = 600 = 6+0+0= 6)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]