Reklama

Kryzys niemieckiego chrześcijaństwa w liczbach

Kryzys niemieckiego chrześcijaństwa w liczbach

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Z dwóch największych niemieckich Kościołów – katolickiego i luterańskiego – wystąpiło w 2020 r. ponad 440 tys. wiernych.
T

Tyle osób zaprzestało płacenia na swój Kościół podatku, co w Niemczech jest równoznaczne z apostazją.

Po odejściu w ub.r. 221,3 tys. wiernych, liczba katolików spadła do 2,19 mln, co stanowi 26,7 proc. ogółu ludności (w 2019 r.: 27,2 proc.). W dwóch poprzednich latach Kościół katolicki także tracił ponad 200 tys. członków. Znacząco spadł stopień uczestnictwa w mszach (5,9 proc. katolików, w 2019 r.: 9,1 proc.) oraz korzystanie z innych sakramentów, ale trzeba to wiązać przede wszystkim z obostrzeniami sanitarnymi. Zmniejszyła się także liczba parafii (o 78, obecnie funkcjonuje ich 9858) i księży (o 418, do 12 565).

Przewodniczący episkopatu bp Georg ­Bätzing przyznał, że do odzyskania zaufania ­potrzebne jest zmierzenie się z problemem molestowania seksualnego nieletnich, a także zajęcie się kwestią podziału władzy. Biskup Augsburga Bertram Meier zauważył natomiast: „ostatnio ludzie coraz częściej pytają o sens życia, Kościół mógłby więc coś zaoferować w tym zakresie”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]