Reklama

Kryzys niemieckiego chrześcijaństwa w liczbach

Kryzys niemieckiego chrześcijaństwa w liczbach

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Z dwóch największych niemieckich Kościołów – katolickiego i luterańskiego – wystąpiło w 2020 r. ponad 440 tys. wiernych.
T

Tyle osób zaprzestało płacenia na swój Kościół podatku, co w Niemczech jest równoznaczne z apostazją.

Po odejściu w ub.r. 221,3 tys. wiernych, liczba katolików spadła do 2,19 mln, co stanowi 26,7 proc. ogółu ludności (w 2019 r.: 27,2 proc.). W dwóch poprzednich latach Kościół katolicki także tracił ponad 200 tys. członków. Znacząco spadł stopień uczestnictwa w mszach (5,9 proc. katolików, w 2019 r.: 9,1 proc.) oraz korzystanie z innych sakramentów, ale trzeba to wiązać przede wszystkim z obostrzeniami sanitarnymi. Zmniejszyła się także liczba parafii (o 78, obecnie funkcjonuje ich 9858) i księży (o 418, do 12 565).

Przewodniczący episkopatu bp Georg ­Bätzing przyznał, że do odzyskania zaufania ­potrzebne jest zmierzenie się z problemem molestowania seksualnego nieletnich, a także zajęcie się kwestią podziału władzy. Biskup Augsburga Bertram Meier zauważył natomiast: „ostatnio ludzie coraz częściej pytają o sens życia, Kościół mógłby więc coś zaoferować w tym zakresie”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cytuję: "liczba katolików spadła do 2,19 mln, co stanowi 26,7 proc. ogółu ludności"... Po prostym przemnożeniu wychodzi mi, że Niemcy mają owej ludności ok. 9 milionów... Po drugie: "Przewodniczący episkopatu bp Georg ­Bätzing..." - gdyby Niemcy miały co najmniej dwóch przewodniczących episkopatu, brak przecinka po "episkopatu" wskazywałby, o którego przewodniczącego chodzi. Co innego później: "Biskup Augsburga Bertram Meier..." - biskupów jest pewnie w Augsburgu więcej, więc wskazano tego, konkretnego. Kocham Was niezmiennie, od lat (przecinka mogłoby nie być)!

Rafał Maszkowski pisze, że liczba ta spadła do 22 milionów.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]