Reklama

Ładowanie...

Kryształowe czaszki bez tajemnic

03.06.2008
Czyta się kilka minut
Naukowcy z Wielkiej Brytanii potwierdzają: słynne kryształowe czaszki uważane przez niektórych za pamiątki z czasów starych amerykańskich cywilizacji - to najprawdopodobniej falsyfikaty. Na świecie znanych jest kilkanaście takich czaszek, pojawiają się one nawet w czwartej części przygód Indiany Jonesa. Przez wiele lat sądzono, że czaszki przechowywane obecnie w Londynie i Waszyngtonie mogły być pamiątkami po kulturze Azteków lub Majów. Miałyby więc co najmniej kilkaset lat. Dokładne zdjęcia mikroskopu elektronowego wykazały jednak, że do obróbki czaszek użyto obrotowej szlifierki, której prekolumbijskie ludy dzisiejszej Ameryki Łacińskiej prawie na pewno nie znały. Wykryto też drobiny węglika krzemu, syntetycznego materiału wynalezionego w XX wieku. Zdaniem ekspertów niektóre z kilkunastu znanych czaszek wyglądają, "jakby ktoś zrobił je w garażu, prymitywną szlifierką". Badania publikuje "Journal of Archaeological Science".
0

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]