Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Krótka historia "Tygodnika"

Krótka historia "Tygodnika"

17.03.2006
Czyta się kilka minut
Tygodnik Powszechny - katolickie pismo społeczno-kulturalne - powstał w marcu 1945 z inicjatywy arcybiskupa metropolity krakowskiego Adama Stefana Sapiehy. Jest najstarszym ogólnopolskim tygodnikiem, obecny nakład wynosi 42 000 egzemplarzy, dostępnych także poza granicami kraju dzięki redakcyjnej prenumeracie zagranicznej. Redaktorem naczelnym TP był od 1945 r. do swojej śmierci w styczniu 1999 r. Jerzy Turowicz. Od 1999 roku do dziś redaktorem naczelnym jest ks. Adam Boniecki.
D

Do 1953 r., kiedy zamknięty został przez władze komunistyczne za odmowę publikacji odredakcyjnego nekrologu Stalina, "Tygodnik" wydawany był przez Kurię Metropolitalną. Od wznowienia w grudniu 1956 r. formalną odpowiedzialność za pismo przejęła grupa katolików świeckich; obecnie wydawcą jest "Tygodnik Powszechny Spółka z o.o.", której jedynym udziałowcem od sierpnia 2002 jest Fundacja Tygodnika Powszechnego. Od połowy roku 2003 Fundacja sprawuje także opiekę nad Archiwum Jerzego Turowicza.

W pierwszych latach powojennych "Tygodnik Powszechny", w którego zespole znalazły się tak wybitne indywidualności, jak Antoni Gołubiew, Stanisław Stomma, Zofia Starowieyska-Morstinowa, Hanna Malewska, Paweł Jasienica, Stefan Kisielewski (Kisiel), Jacek Woźniakowski, Jan Józef Szczepański czy Zbigniew Herbert, wyrobił sobie pozycję pisma niezależnego,...

5135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]