Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Podczas niedzielnej liturgii na Placu św. Piotra Jan Paweł II kanonizował trzech misjonarzy XIX w. Nowi święci to: Niemiec bł. Arnold Janssen (1837-1909) - założyciel werbistów; pochodzący z południowego Tyrolu bł. Joseph Freinademetz (1852-1908), również werbista, misjonarz Chin; oraz Włoch bł. Daniele Comboni (1831-1881) - misjonarz Czarnego Lądu, prekursor inkulturacji, założyciel kombonianów. W homilii Papież zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej z apelem, aby przyszła z pomocą Afryce: “Jakże nie skierować wzroku pełnego miłości i niepokoju ku drogim mieszkańcom Afryki, ziemi bogatej w dobra ludzkie i duchowe, nadal naznaczonej wieloma trudnościami i problemami" - powiedział.
  • Kantyk Zachariasza “Benedictus" był tematem środowej katechezy papieskiej. Jan Paweł II zwrócił uwagę, że to “prorocze" odczytanie dziejów ludzkości, odwołujące się do przymierza zawartego przez Boga z Abrahamem i Dawidem, kieruje spojrzenie wiernych na nowe przymierze w Jezusie Chrystusie. Papież, który oddychał z wyraźnym wysiłkiem, kilkakrotnie przerywał swą wypowiedź, w pewnej chwili westchnął nawet po polsku: “Jezus Maryja" i w końcu znacznie skrócił tekst. Pozdrowił jednak pielgrzymów w kilku językach.
  • Jan Paweł II mianował bp. Stanisława Dziwisza arcybiskupem (29 września). 64-letni Stanisław Dziwisz pochodzi z Raby Wyżnej. W 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Karola Wojtyły, po czym został skierowany jako wikariusz do parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 r. był kapelanem arcybiskupa. Po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową został jego osobistym sekretarzem. W 1998 r. Jan Paweł II udzielił mu sakry biskupiej, czyniąc go biskupem tytularnym San Leone (Kalabria). Powierzył mu także obowiązki drugiego prefekta Domu Papieskiego. Bp Dziwisz stał się tym samym odpowiedzialny za organizację i przygotowanie audiencji oraz papieskich spotkań. Mianując osobistego sekretarza arcybiskupem, Papież zaprzeczył tym samym spekulacjom prasowym, że bp Dziwisz znalazł się w gronie mianowanych ostatnio kardynałów jako kardynał “in pectore" (bez ogłaszania jego nazwiska publicznie). Arcybiskupami zostali też bp Piero Marini (mistrz papieskich ceremonii liturgicznych) i bp James M. Harvey (prefekt Domu Papieskiego).
  • Papież przyjął na audiencji arcybiskupa Canterbury i prymasa Wspólnoty Anglikańskiej Rowana Douglasa Williamsa (4 października). “Świat potrzebuje świadectwa naszej jedności, opartej na naszej wspólnej miłości i posłuszeństwie Chrystusowi i Jego Ewangelii" - powiedział Jan Paweł II. Dziękując za postęp, jaki nastąpił w kontaktach między Kościołami, Papież dodał, że trzeba także pamiętać o nowych i poważnych trudnościach (chodzi o wyświęcanie we wspólnocie anglikańskiej homoseksualistów na duchownych, w tym także na biskupa).
  • Jan Paweł II przyjął premiera Leszka Millera (3 października). Szef rządu zaprosił Papieża do Polski. Jan Paweł II odpowiedział: “Jak Bóg da, to przyjadę".
  • Stolica Apostolska domaga się całkowitego zakazu klonowania ludzkich embrionów zarówno w celach rozrodczych, jak i terapeutycznych - oświadczył stały obserwator przy ONZ abp Celestino Migliore. Podczas trwających w Nowym Jorku obrad grupy roboczej Narodów Zjednoczonych, która przygotowuje konwencję o zakazie klonowania rozrodczego, watykański hierarcha przypomniał, że Watykan popiera badania nad klonowaniem komórek z dorosłych organizmów ludzkich.

Kościół w świecie...

  • O stanowisku Kościoła wobec Unii Europejskiej dyskutowano na sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) w Wilnie. W spotkaniu uczestniczyli przewodniczący Episkopatów z 34 krajów skupionych w CCEE, wśród nich Prymas Polski, kard. Józef Glemp. Podczas czterodniowych obrad (2-5 października) biskupi analizowali rozszerzenie Unii Europejskiej, projekt przyszłej konstytucji UE oraz stosunki Europy z innymi kontynentami. Komunikat z obrad zwraca uwagę na zbieżność terminu wileńskiego spotkania z posiedzeniem plenarnym szefów unijnych państw i rządów w Rzymie na temat Traktatu Konstytucyjnego. Ta zbieżność dowodzi, że przewidziany art. 51 projektu konstytucji europejskiej, gwarantujący “transparentny i regularny dialog" między instytucjami politycznymi i religijnymi, powinien zostać jak najszybciej wprowadzony w życie - czytamy w komunikacie CCEE. Jan Paweł II w ogłoszonej niedawno adhortacji posynodalnej “Kościół w Europie" pragnął dać naszemu kontynentowi nową nadzieję - przypominają biskupi, zobowiązując się w tym kontekście do dialogu z innymi kulturami i religiami, przede wszystkim z islamem. Inne dziedziny, w których przewodniczący Episkopatów pragną bliżej współpracować, to media, migracja i “ochrona stworzenia". Przewodniczący Konferencji Biskupów Litwy, kard. Audrys Juozas Bačkis, podkreślił, że “Kościół nie biegnie w ślad za politykami, ale wskazuje im drogę. W tym zgromadzeniu uczestniczyli przedstawiciele Konferencji Biskupów wszystkich państw europejskich, w tym także tych, które nie zamierzają przystępować do Unii albo czekają na swoją kolej - Turcji, Rosji, Białorusi, Ukrainy. Panuje wśród nas solidarność i to jest przykład dla polityków". W skład Rady Konferencji Biskupów Europy wchodzą przewodniczący Episkopatów z 34 krajów kontynentu. Przewodniczącym jest bp Amédée Grab z Chur w Szwajcarii, a wiceprzewodniczącymi arcybiskup Zagrzebia Josip Bozanić oraz arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Murphy-O’Connnor.
  • W kilku europejskich stolicach ogłoszono “List parlamentarzystów europejskich w sprawie umieszczenia w Traktacie Konstytucyjnym odniesienia do Boga i chrześcijańskiego dziedzictwa Europy". Pod dokumentem podpisało się stu parlamentarzystów z Polski, Estonii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Islandii, Ukrainy, a także deputowani do Parlamentu Europejskiego z Grupy dla Europy Narodów, Grupy Europejskiej Partii Ludowej-Europejskich Demokratów, Grupy na rzecz Demokracji i Różnorodności oraz delegaci do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. “Chcemy z całą mocą podkreślić znaczenie nieusuwalnych podstaw procesu integracji - duchowej i historycznej jedności Europy, dla której niezbędnym faktem konstytucyjnym było i jest chrześcijaństwo" - czytamy w dokumencie. List jest adresowany do Silvio Berlusconiego, premiera Włoch, które w tym przewodniczą Unii Europejskiej, oraz do Stolicy Apostolskiej.
  • Polscy dominikanie zostali kapelanami na Columbia University w Nowym Jorku. Po podpisaniu porozumień z tamtejszą archidiecezją i dominikańską Prowincją Św. Józefa w USA erygowano na Manhattanie przy Uniwersytecie Columbia klasztor Bożego Miłosierdzia, gdzie pracować będą dominikanie z polskiej prowincji. Uroczystego otwarcia dokonał prowincjał o. Maciej Zięba, który przełożonym klasztoru mianował o. Jacka Budę. Głównym zadaniem placówki (jednocześnie domu studiów dla dominikanów z Polski) jest prowadzenie duszpasterstwa akademickiego dla studentów i pracowników uniwersytetu.

... i w Polsce

  • Rada Stała Konferencji Episkopatu wezwała Polaków do modlitwy w intencji Jana Pawła II oraz do udziału w obchodach Dnia Papieskiego. W liście czytanym w kościołach w ostatnią niedzielę biskupi napisali: “Każdy z nas ma swoje własne, niepowtarzalne wspomnienia związane z osobą i nauczaniem Jana Pawła II. Te osobiste przeżycia łączą się jednak w jedno zbiorowe doświadczenie chrześcijańskiej wiary i narodowej dumy. Wyrazem, a jednocześnie nawiązaniem do tego wspólnego doświadczenia jest Dzień Papieski, jaki będziemy obchodzili za tydzień, w niedzielę, 12 października. (…) W bieżącym roku będziemy go obchodzić po raz trzeci. Dzień ten to przede wszystkim czas modlitwy w intencji Jana Pawła II i refleksji nad Jego nauczaniem. Jest to również dzień wspólnego świętowania poprzez uczestnictwo w koncertach, imprezach kulturalnych i innych spotkaniach. Jest to wreszcie dzień jedności i solidarności, czego wyraz stanowi ogólnopolska zbiórka na stypendia dla zdolnej, lecz ubogiej młodzieży".
  • Pod hasłem “Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi" rozpoczął się 59. Tydzień Miłosierdzia. W ramach diecezjalnych obchodów odbędą się festyny integracyjne oraz kwesty dla potrzebujących. W Polsce liczbę niepełnosprawnych ocenia się na ok. 4 miliony.
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przyznał doktorat honoris causa kard. Janowi Chryzostomowi Korcowi. W uzasadnieniu senat uczelni napisał, że wyróżnia 79-letniego słowackiego hierarchę jako “cierpliwego świadka Chrystusa więzionego przez wiele lat przez komunistyczny reżim".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2003