KRONIKA

4 – 10 marca

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Kościół potrzebuje oczyszczenia, ale jest naszym wspólnym dobrem. Nie niszczmy tego dobra w sposób bezmyślny. Te słowa kieruję do tych, którzy nas niejako „zawodowo” piętnują. (Kard. Stanisław Dziwisz w słowie pasterskim na Wielki Post 2014)


Światowe Dni Młodzieży w ostatnim tygodniu lipca 2016. Podczas konferencji prasowej 7 marca kard. Stanisław Dziwisz ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego bp Damian Muskus zapowiedział, że symbole ŚDM – Krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – przekazane zostaną młodzieży polskiej przez młodzież z Brazylii w Niedzielę Palmową 13 kwietnia w Rzymie podczas Mszy św., której przewodniczyć będzie papież Franciszek. W Niedzielę Palmową ruszy także program duchowego przygotowania do ŚDM pt. „Być to znaczy więcej niż mieć”, który oparty został na życiu postaci świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Bp Muskus wspominał także o akcji „Bilet dla brata”, czyli zbieraniu funduszy, które mają wspomóc przyjazd do Krakowa młodych z 13 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Organizatorzy zapraszają również chętnych do wolontariatu przygotowującego ŚDM.


Metropolita krakowski zaprasza na jubileusz konsekracji Katedry Wawelskiej. Choć „najważniejsze jest nasze poczucie przynależności do Kościoła – do wielkiej wspólnoty ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana”, to zdaniem kard. Stanisława Dziwisza nie powinniśmy przejść obojętnie obok dwóch rocznic: 650. rocznicy konsekracji katedry wawelskiej i 50. rocznicy ingresu do Katedry Wawelskiej abp. Karola Wojtyły. Metropolita w słowie pasterskim na Wielki Post 2014 zaprosił wszystkich na uroczystości, które odbędą się 27 marca z udziałem legata papieskiego kard. Stanisława Ryłki.


Papież powołał Radę ds. Ekonomicznych. Jej członkami zostało 8 kardynałów i 7 osób świeckich W gronie kardynałów jest 3 Europejczyków, 3 przedstawicieli obydwu Ameryk, a także purpuraci RPA i Hongkongu. Natomiast w gronie osób świeckich jest 5 Europejczyków oraz Kanadyjczyk i mieszkaniec Singapuru – wszyscy oni mają doświadczenie w dziedzinie zarządzania finansami. Koordynatorem Rady ds. Ekonomicznych został kard. Reinhard Marx z Monachium, będący także członkiem Rady 8 Kardynałów ds. reformy Kurii Rzymskiej. Rada zastąpiła Komisję 15 kardynałów ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej i ma poprawić koordynację i nadzór nad kwestiami ekonomiczno-administracyjnymi Watykanu.


W Warszawie o problemach współczesnej rodziny dyskutowali przewodniczący europejskich Episkopatów. W dniach 5-7 marca odbyło się czwarte spotkanie przewodniczących krajowych konferencji biskupich zorganizowane przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Gospodarzem wydarzenia był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE abp Józef Michalik. Pierwszego dnia uczestnicy obrad mówili o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin po upadku komunizmu, w drugim dniu o miejscu Kościoła w społeczeństwach tego regionu.


W 2016 r. obradować będzie pierwszy od ponad 13 wieków Sobór Panprawosławny. Będzie to najwyższe zgromadzenie świata prawosławnego. Taką decyzję podjęli uczestnicy tzw. Synaksisu, czyli spotkania głów 13 autokefalicznych Kościołów prawosławnych, którzy pod przewodnictwem patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I obradowali w jego siedzibie w Fanarze – dzielnicy Stambułu. (Zob. komentarz Piotra Sikory na str. 9.)


9 marca Franciszek rozpoczął tygodniowe rekolekcje w Ariccii pod Rzymem. Papież wraz ze współpracownikami z Kurii Rzymskiej pojechał autobusem do należącego do paulistów ośrodka Casa Divino Maestro (Dom Boskiego Mistrza), położonego w lesie dwa kilometry od centrum turystycznej miejscowości Ariccia. Dni rekolekcyjne rozpoczynać się będą Mszą św. sprawowaną przez papieża o godz. 7.30. Po śniadaniu, w godzinach 9.30–12.30 i 16.00–18.00, przewidziane są konferencje i medytacje, które głosi rzymski ksiądz Angelo De Donatis. Po rekolekcjach papież powróci do Watykanu w piątek 14 marca. Franciszek jest pierwszym od wielu lat papieżem, który w ubiegłym roku zrezygnował z letnich wakacji w Castel Gandolfo. Ten zwyczaj wydawał mu się niestosowny w czasie kryzysu gospodarczego, jaki przeżywają Włochy. Teraz – również jako pierwszy papież – wraz z szefami instytucji watykańskich na rekolekcje wielkopostne nie wybrał Watykanu, lecz odizolowane miejsce w Górach Albańskich. Chce, aby także jego współpracownicy oderwali się od pracy na kilka dni skupienia. (Zob. rozmowa z Franciszkiem na str. 6 i 7.)


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014