KRONIKA

28 stycznia – 3 lutego

03.02.2014

Czyta się kilka minut

Nikt nie powinien czuć, że jego życie we wspólnocie katolików dobiegło końca z tego powodu, że skończyło się jego małżeństwo. (Mówił kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia, 16 stycznia 2014 r.)

W Watykanie trwa wizyta ad limina apostolorum polskich biskupów, pierwsza od wyboru papieża Franciszka. Biskupi wizytują kongregacje w kilku grupach. 7 lutego Franciszek ma wystosować orędzie do całej Konferencji Episkopatu Polski. Podczas spotkania z pierwszą grupą biskupów papież dziękował m.in. za zaangażowanie misyjne Kościoła, przypominając polskich duchownych, z którymi spotkał się w Argentynie. Pytał także o katechezę oraz sakrament pojednania i pokuty. Papież powiedział, że nie podjęto jeszcze decyzji, czy w programie jego pielgrzymki do Polski w 2016 r. (z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie) znajdą się też uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski. Spotkanie z Franciszkiem relacjonował dla KAI bp Wojciech Polak: „Papież spotkanie z nami rozpoczął od podziękowania za świadectwo wiary Polaków. Podkreślił, że jest to wielki dar i łaska, i powiedział, że biskupi żyją w kraju, w którym jest tak wielu ludzi wierzących, zaś świadectwo wiary Polaków jest bardzo potrzebne Kościołowi powszechnemu. Mówiąc o tym, papież nawiązał do oglądanego przed laty filmu Andrzeja Wajdy, w którym była scena przedstawiająca zawody konne, w których wygrał ksiądz. Wspomniał też o dyskusji, jaka wywiązała się po filmie, na temat Kościoła w Polsce i wiary Polaków. Przekonał się wówczas, jak ważne jest świadectwo kapłanów dla życia wiary, jak bardzo kapłani w Polsce są prawdziwymi świadkami wiary wobec ludzi”.

W wywiadzie poprzedzającym podobną wizytę biskupów austriackich w Watykanie metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn uznał, iż podczas pontyfikatu papieża Franciszka Kościół wynajdzie sposób, aby znaleźli w nim miejsce ludzie, którzy wzięli ślub po raz drugi. „Kościół musi zwracać baczną uwagę na tych, których małżeństwa się rozsypały, musi do nich dotrzeć” – powiedział hierarcha i przypomniał, że aż 95 proc. Austriaków, którzy wypełnili watykańską ankietę nt. rodziny, opowiedziało się za tym, aby ci, którzy wzięli ślub po raz drugi, mogli otrzymywać sakramenty. Kard. Schönborn zapewnił, że jest przeciwko zmianom prawa kanonicznego w tej kwestii, ale jednocześnie uznał za konieczne podkreślenie, że przełożenie „idealnego modelu rodziny” na rzeczywistość bywa trudne.

Papież Franciszek rozpoczął pracę nad dokumentem poświęconym „opiece nad Stworzeniem”, w tym ochronie środowiska, natury i godności człowieka. Zdaniem rzecznika Watykanu o. Federico Lombardiego, w dokumencie – który „może być encykliką” – papież skupi się na „ekologii człowieka”. Terminem tym Kościół obejmuje podejście do wszystkiego, co określa mianem „Stworzenia”: od człowieka do wszechświata i jego zasobów. Od początku swojego pontyfikatu Franciszek regularnie zwraca uwagę, że wszyscy ludzie mają obowiązek opieki nad Stworzeniem.

Katolickie misje w ogarniętej walkami Republice Środkowo­afrykańskiej przyjmują kolejnych uchodźców. Patrizia Emiliani, lekarka-wolontariuszka pracująca w jednej z kościelnych misji w RŚA, tak opisuje sytuację: „Naszym ambulansem poprzewoziliśmy setki dzieci z okolicznych misji do biskupstwa w Bangui [stolicy kraju – red.] (...). Arcybiskup osobiście dba o ich bezpieczeństwo. Prosimy o pomoc i wsparcie. Nie wiem, czy Ojciec Święty może zainterweniować. Ale błagamy, niech to zrobi; tu ma miejsce prawdziwe ludobójstwo! Dokonuje się ogromna tragedia. Ludzie mordowani są maczetami, a potem cięci na kawałki”. Dieudonné Nzapalainga, katolicki arcybiskup stolicy, oraz Omar Kabine Layama, przewodniczący miejscowej wspólnoty muzułmańskiej, wspólnie wezwali polityków na Zachodzie do przysłania do kraju „tysięcy” żołnierzy misji pokojowej w celu ustabilizowania sytuacji.

„Chaosem namiętności politycznych” określił antyrządowe protesty na Ukrainie dokument końcowy międzynarodowego spotkania prawosławnych, które odbyło się w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy Cyryla. Zgromadzeni w Soborze Chrystusa Zbawiciela wyrazili nadzieję, że protesty na Ukrainie nie zachwieją „duchowej jedności bratnich narodów Rosji i Ukrainy, które przyjęły chrzest święty w jednej kijowskiej chrzcielnicy”. Rosyjska Cerkiew prawosławna wspiera Kreml w dążeniach na rzecz zachowania rosyjskich wpływów w Kijowie. Przewodniczący synodalnego Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem ks. Wsiewołod Czaplin wezwał wręcz Rosję do interwencji na Ukrainie w celu, jak się wyraził, „jej ocalenia”. marcin żyła

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty.Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2014