Reklama

Kroczkami do celu

Kroczkami do celu

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Wizyta kard. Waltera Kaspera w Moskwie (21-23 czerwca) i spotkanie z metropolitą Cyrylem, drugą osobistością tamtejszego Patriarchatu, pokazały, że do ułożenia relacji między Kościołem katolickim i Rosyjską Cerkwią Prawosławną droga wciąż daleka. Jednocześnie potwierdziły, że ostatnie ocieplenie stosunków między Moskwą i Watykanem nie musi okazać się chwilowym skokiem temperatury.
Kard. Walter Kasper
T

Tydzień po wspomnianym spotkaniu John Zizioulas, metropolita Pergamonu, potwierdził wobec Benedykta XVI, że wszystkie Cerkwie prawosławne pragną wznowienia dialogu katolicko-prawosławnego na forum światowym. Warto przypomnieć, że rozmowy zerwano w 2000 r. - w atmosferze skandalu - na skutek ostrych sporów o Kościół greckokatolicki. Wznowienie dialogu nie byłoby możliwe bez zielonego światła ze strony Patriarchatu Moskiewskiego. Skoro zaś Cerkwie zadeklarowały gotowość do rozmów, ostatnią podróż kard. Kaspera należy uznać za owocną.

Z założenia celem przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan nie było roztrząsanie drażliwych kwestii w relacjach Watykanu z Moskwą. “Nie będzie nic nowego - powiedział kard. Kasper pierwszego dnia wizyty w rozmowie z katolickim pismem “Swiet Jewangielija". - Jestem tu, aby powtórzyć propozycje już przez nas...

4290

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]