KRONIKA

25 czerwca – 1 lipca 2013

01.07.2013

Czyta się kilka minut

Katolicka uczelnia ma obowiązek prowadzić naukową analizę takich zjawisk z perspektywy nauki Kościoła (ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, o wprowadzeniu zajęć na temat teorii gender, 24 czerwca 2013 r.)

27 czerwca w warszawskiej cerkwi greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiono uroczystą panichidę (nabożeństwo za zmarłych).
W trakcie modlitwy abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, poprosił o przebaczenie Polaków, którzy stracili bliskich na Wołyniu w 1943 r. W tym roku przypada 70. rocznica zbrodni wołyńskiej. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski i Ukrainy, prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie polskiego Sejmu i Senatu oraz reprezentanci władz ukraińskich. Abp Szewczuk (który przebywał w Polsce z czterodniową wizytą) przemawiając w imieniu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, przywołał słowa kard. Lubomyra Huzara z 2001 r., kiedy ówczesny zwierzchnik grekokatolików przeprosił za wszelkie krzywdy, jakie synowie i córki tego Kościoła wyrządzili przedstawicielom własnego narodu i innych narodów. „Dziś, w historycznej cerkwi warszawskiej, w obecności najwyższych władz Państwa Polskiego i hierarchii Kościoła Polskiego, pragniemy odnowić tę prośbę. Niech wespół z naszą modlitwą dotrą do każdej polskiej rodziny, która straciła bliskich z rąk moich rodaków. Niech pomogą ukoić ból i stratę. I niech służą nadziei na lepsze dziś i jutro w relacjach pomiędzy naszymi narodami” – mówił abp Szewczuk. O wydarzeniu piszemy także w numerze.


Bractwo Kapłańskie św. Piusa X w specjalnym oświadczeniu broni zasadności sakry udzielonej przed 25 laty bez zgody papieża przez abp. Marcela Lefebvre’a i bp. Antônio de Castro Mayera. Zdaniem komentatorów wskazuje to na definitywne zerwanie przez nich rozmów z Kościołem katolickim. Omawiając dokument lefebrystów, agencja Catholic News Agency zwraca uwagę na odrzucenie przez Bractwo II Soboru Watykańskiego. Sygnatariusze oświadczenia twierdzą bowiem, że „przyczyną poważnych błędów niszczących Kościół” nie jest błędna interpretacja tekstów soborowych, lecz same teksty. Dziennikarze CNA wskazują, że w takim ujęciu mieści się odrzucenie nauki Kościoła katolickiego. Warunkiem unormowania sytuacji kanonicznej Bractwa jest przyjęcie przez jego członków „preambuły doktrynalnej”, wyrażającej akceptację II Soboru Watykańskiego oraz Mszału Pawła VI, w tym uznanie ważności Mszy św. sprawowanej w „rycie posoborowym”.


Papież Franciszek ustanowił komisję ds. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), tzw. „banku watykańskiego”. Na jej czele stanie kard. Jean-Louis Tauran. Jak wyjaśnia komunikat Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, ustanowienie Komisji wynika z pragnienia papieża, by lepiej poznać sytuację prawną i działalność „banku watykańskiego”, „co pozwoli na lepsze jego zharmonizowanie z misją Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej, w ogólniejszym kontekście reform, których należałoby dokonać w instytucjach wspierających Stolicę Apostolską”. Komisja ma na celu zebranie informacji na temat IOR i przedstawienie wyników papieżowi Franciszkowi. Zdaniem komentatorów wydaje się, że jest to osobista decyzja papieża i można ją wiązać z planem szerszej reformy finansów watykańskich.


Po decyzji KUL o wprowadzeniu fakultatywnego wykładu na temat teorii gender część środowisk katolickich oskarżyła uczelnię o promowanie „lewicowych ideologii”. Zapytanie w tej sprawie skierował do rektora także biskup włocławski Wiesław Mering, którego zaniepokoiło, że uniwersytet przygotowuje kurs we współpracy z ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, „czyli środowiskiem bliskim »Krytyce Politycznej« i skrajnej lewicy”. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński w rozmowie z KAI tłumaczył decyzję o wprowadzeniu (dopiero od roku akademickiego 2014/15) zajęć o gender: „Uniwersytet nie może udawać, że określonych zjawisk nie ma. To nie sprawi, że one znikną. Przeciwnie, może sprawić, że zaczną niepostrzeżenie władać w kulturze. (...) W mojej opinii katolicka uczelnia ma wręcz obowiązek prowadzić naukową analizę takich zjawisk z perspektywy nauki Kościoła”. Rektor zaznaczył, że zewnętrznych instytucji, współpracujących z KUL w zakresie m.in. opiniowania czy opracowywania założeń programu studiów, jest wiele. „Brama Grodzka – Teatr NN nie jest jedynym takim ośrodkiem” – powiedział ks. prof. Dębiński.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2013