KRONIKA

28 listopada – 4 grudnia

03.12.2012

Czyta się kilka minut

Chrystus chce być królem serc, nie królem czerwonych płaszczy. (Bp Henryk Tomasik o idei intronizacji Chrystusa na króla polski, 25 listopada 2012 r.)


24 listopada Benedykt XVI mianował sześciu nowych kardynałów. Znalazł się wśród nich m.in. Béchara Boutros Raï, patriarcha Kościoła maronickiego grupującego wiernych z Libanu i Syrii. „Przez kardynalat patriarchy – powiedział Papież – pragnę szczególnie wesprzeć życie i obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Winni tam oni móc żyć swobodnie swoją wiarą. Pragnę też raz jeszcze wystosować gorący apel o pokój w tym regionie”. Wśród nowych kardynałów nie ma ani jednego Europejczyka. Na globalny charakter Kościoła oraz fakt, iż „należy on do całej ludzkiej rasy”, zwracał uwagę podczas konsystorza sam Papież. Liczba hierarchów uprawnionych do udziału w konklawe wynosi teraz 120. 51 proc. z nich pochodzi z państw europejskich.


W kościołach odczytano 25 listopada list pasterski Episkopatu „O królowaniu Jezusa Chrystusa”. Biskupi zaprotestowali w nim przeciw popularnej w niektórych środowiskach katolickich (głównie polonijnych) idei intronizacji Chrystusa na króla Polski. „Nie trzeba wprowadzać Go na tron – napisali. – Trzeba natomiast uznać i przyjąć Jego królowanie, poddać się Jego władzy, która oznacza moc obdarowywania nowym życiem, z perspektywą życia na wieki”. Stanowcze „nie” wobec idei intronizacji nie oznacza, zdaniem Episkopatu, zaprzestania poszukiwania możliwości dialogu z jej zwolennikami. W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwijają się równolegle – choć mają wspólną inspirację – dwie odrębne inicjatywy: intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i intronizacji Jezusa na Króla Polski. „Czerwone płaszcze z wizerunkiem Chrystusa Króla są przyczyną podziałów. Tam, gdzie są podziały, tam nie ma ducha Chrystusowego” – mówił podczas Mszy św. w Radomiu bp Henryk Tomasik.


Pod hasłem „Podziel serce – Pomnóż miłość” ruszyła po raz 19. świąteczna akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W czasie jej trwania Caritas zapowiada rozprowadzenie trzech milionów świec wigilijnych. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, ich leczenie, pomoc w nauce oraz letni wypoczynek. 10 groszy ze sprzedaży każdej świecy zostanie przeznaczone na pomoc głodującym dzieciom z Afryki. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – mówi dyrektor Caritas ks. Marian Subocz – zwraca szczególną uwagę przede wszystkim na dzieci, które z różnych powodów nie mogą cieszyć się szczęśliwym i beztroskim dzieciństwem, i wszystkimi przywilejami oraz obowiązkami wynikającymi z tego okresu życia”. Świece można już kupować w parafiach całej Polski.


Prasa na Zachodzie donosi o kontrowersjach związanych z obecnością świąt Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej. Władze szwedzkiego szkolnictwa zezwoliły, aby szkoły zabierały uczniów na nabożeństwa adwentowe, zastrzegły jednak, że nie można w ich trakcie wymieniać słowa „Jezus”, a nauczanie o Adwencie powinno być pozbawione jakichkolwiek elementów religijnych. W Brukseli 25 tys. ludzi podpisało petycję żądającą usunięcia z rynku abstrakcyjnej instalacji świetlnej w kształcie choinki. Instalacja ta zastąpiła tradycyjną choinkę – sygnatariusze petycji uważają, że stało się tak z obawy przed domniemanymi protestami muzułmanów (22 proc. ludności miasta). W prasie brytyjskiej i amerykańskiej ponownie rozgorzała dyskusja o season’s greetings – świątecznych pozdrowieniach pozbawionych odniesień do religii. Opublikowane 27 listopada wyniki sondażu firmy Rasmussen Reports wskazują, że za tradycyjnym pozdrowieniem „Merry Christmas” (w miejsce „świeckiego” „Happy Holidays”) opowiada się wciąż 68 proc. Amerykanów.


Watykan „z uznaniem” przyjął decyzję Zgromadzenia Ogólnego NZ o podniesieniu statusu Palestyny do poziomu tzw. nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. W oświadczeniu opublikowanym 30 listopada Stolica Apostolska opowiedziała się też za przyznaniem Palestynie pełni praw suwerennego państwa, specjalnym statusem Jerozolimy jako miasta świętego oraz zagwarantowaniem wolności religijnej i swobody sumienia. Dokument cytuje też słowa Papieża z pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2009 r.: „Niech rozwiązanie przewidujące istnienie dwóch państw [Izraela i Palestyny – red.] stanie się rzeczywistością, a nie pozostaje jedynie marzeniem”.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2012