KRONIKA

10-16 lipca 2012

17.07.2012

Czyta się kilka minut

Katyń jest wspólnym grobem dla Rosjan i Polaków, miejscem wspólnego bólu, wspólnych głębokich przeżyć (patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I w czasie uroczystości konsekrowania Cerkwi Zbawiciela w Katyniu, 15 lipca 2012 r.)


W przeprowadzonych 7 i 8 lipca atakach na wioski chrześcijańskie w Nigerii zginęło 65 osób. Do ich zorganizowania przyznało się islamskie ugrupowanie Boko Haram, w którego bastionie, miejscowości Maiduguri, 13 lipca doszło również do zamachu przed meczetem (zginęło w nim pięć osób). W reakcji na kolejną falę przemocy kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, oświadczył, że „prześladowani chrześcijanie w krajach takich jak Nigeria, Egipt, Indie czy Pakistan wykazują się niebywałą odwagą”, a patrząc na nich „jest dumny z tego, że może być katolikiem”. Tymczasem 12 lipca ogłoszono raport z wizyty delegacji chrześcijańsko-muzułmańskiej, która wizytowała Nigerię przed dwoma miesiącami. Ostrzega on, że w kraju może wybuchnąć otwarta wojna religijna. Wśród przyczyn napięć, oprócz działalności islamistycznych ugrupowań zbrojnych, komisja (z przewodniczącym Światowej Rady Kościołów, księciem Aal Al-Bayt na czele) wymieniła powszechną korupcję, bezkarność i słabość władzy, a także biedę, która pogłębia niezadowolenie ludności.


Patriarcha Rosji i Wszechrusi Cyryl konsekrował 15 lipca cerkiew Zmartwychwstania na cmentarzu ofiar w lesie katyńskim. „Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne cierpienie, jeśli jest ono uważane za wspólne” – powiedział patriarcha, dodając, iż nowa świątynia odzwierciedla wygraną dobra ze złem. „Niezależnie od tego, jak usiłowano ukryć lub wypaczyć prawdę o tej rosyjskiej Golgocie, która przyjęła do siebie zarówno Rosjan, jak i Polaków, prawda zwyciężyła” – stwierdził podczas uroczystości zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Cerkiew Zmartwychwstania wzniesiono z inicjatywy Cyryla, który do 2009 r. kierował miejscową eparchią w Smoleńsku. Wewnątrz ma zawisnąć m.in. obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który patriarcha otrzyma podczas sierpniowej wizyty w Polsce. W jej trakcie weźmie udział w podpisaniu katolicko-prawosławnego orędzia o pojednaniu między narodami Polski i Rosji.


Niższa izba czeskiego parlamentu zatwierdziła 14 lipca rządową propozycję zwrotu części majątku kościelnego i pożydowskiego, znacjonalizowanego przez komunistów. Zgodnie z nią, Republika Czeska miałaby zwrócić majątek o wartości ok. 3 mld euro oraz wypłacić odszkodowania w wys. 2 mld euro. Aby ustawa weszła w życie, musiałby ją jednak zatwierdzić Senat, w którym przewagę mają deputowani lewicy. Decyzję Izby Poselskiej skomentował sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak: „Patrzę na [nią] z nadzieją, że doda odwagi stronie rządowej w naszym kraju (...). Nie chodzi przecież o uprzywilejowanie jakiejś grupy wydzielonej ze społeczeństwa, ale o dostrzeżenie, że Kościół i związki wyznaniowe pracują dla duchowego i społecznego dobra narodu”.


Biskup Marek Jędraszewski został nowym metropolitą łódzkim. Informację o papieskiej nominacji dla 62-letniego hierarchy podała 11 lipca nuncjatura apostolska. „Sytuacja Warszawy czy Łodzi pokazuje, że największe polskie aglomeracje wymagają zwrócenia się z przesłaniem Ewangelii do ludzi ochrzczonych, którzy żyją tak, jakby ochrzczonymi nie byli” – powiedział KAI nowy metropolita w odpowiedzi na pytanie o największe wyzwania stojące przed archidiecezją łódzką. Biskup Jędraszewski jest profesorem nauk teologicznych, członkiem m.in. Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Poprzedni metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek, w związku z ukończeniem 75. roku życia przechodzi na emeryturę.


Bronisław Komorowski zaprosił papieża Benedykta XVI do złożenia wizyty w Polsce – poinformowała 12 lipca Kancelaria Prezydenta. Jesienią ub. roku zaproszenie do pielgrzymki przekazał papieżowi Episkopat Polski. Jako pretekst dla papieskiej wizyty wymienia się Światowe Dni Młodzieży, które w 2015 r. mogłyby odbyć się w Krakowie, bądź, przypadającą rok później, 1050. rocznicę chrztu Polski. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski powiedział, że Bronisław Komorowski w rozmowach z Ojcem Świętym „miał wrażenie, że Benedykt XVI przychylał się do zaproszenia i że z chęcią przyjedzie do Polski”.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2012