KRONIKA

14 - 20 lutego 2012

20.02.2012

Czyta się kilka minut

"Jednym z bardziej niepokojących przejawów wojowniczej sekularyzacji jest to, że w swojej istocie i skłonnościach, które przejawia, jest ona głęboko nietolerancyjna. Odmawiając ludziom prawa do religijnej tożsamości, wykazuje cechy podobne do reżimów totalitarnych" (Baronessa Sayeeda Warsi w artykule dla „Daily Telegraph”, 13 lutego 2012 r.)

Podczas czwartego konsystorza obecnego pontyfikatu Benedykt XVI wręczył 22 biskupom i kapłanom insygnia kardynalskie. Wśród nowych purpuratów są wysocy funkcjonariusze Kurii Rzymskiej, biskupi diecezjalni oraz trzech duchownych powyżej 80. roku życia, obdarzonych tą godnością za zasługi dla Kościoła. Kardynałem został m.in. metropolita Pragi abp Dominik Duka. Tylko dwóch z nowo mianowanych dostojników pochodzi spoza Europy, Ameryki Północnej lub Południowej. Zwracając się do nowych kardynałów podczas homilii w czasie Mszy św. 19 lutego, Papież podkreślił, że „dyspozycyjność w służbie Ewangelii jest mocno osadzona na pewności wiary”. „Jest to wiara Piotra i jego misja »opoki«, »skały«, widzialnego fundamentu, na którym zbudowany jest cały duchowy gmach Kościoła” – powiedział Benedykt XVI. Po ostatnim konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 213 członków, z których 125 nie ukończyło jeszcze 80 lat i może uczestniczyć w ewentualnym konklawe.

Stoimy ramię w ramię z Watykanem w walce o wiarę” – napisała 13 lutego w brytyjskim „Daily Telegraph” baronessa Sayeeda Warsi, współprzewodnicząca Partii Konserwatywnej i minister bez teki w rządzie Davida Camerona. Nawiązując do wizyty brytyjskiej delegacji w Watykanie z okazji 30. rocznicy ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych, baronessa sprzeciwiła się „wojującej sekularyzacji” i podkreśliła potrzebę wzmocnienia religijnej tożsamości Europejczyków oraz pewności podstaw ich wiary. „Europa musi się czuć pewniej i bardziej komfortowo ze swoim chrześcijaństwem” – oświadczyła Warsi, pierwsza w historii Zjednoczonego Królestwa minister muzułmanka. W grudniu premier Cameron wezwał do odnowy wartości chrześcijańskich na Wyspach oraz otwarcie zadeklarował, że „Zjednoczone Królestwo jest krajem chrześcijańskim”.

Wkrótce zmiany w Funduszu Kościelnym. Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że w najbliższym czasie pojawi się projekt ustawy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są składki ubezpieczeniowe duchownych. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przewiduje zamianę Funduszu na inne, „nowoczesne” sposoby finansowania działalności związków wyznaniowych. Strona kościelna uważa, że zmiany powinny być poprzedzone umową między rządem a Episkopatem. Sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak oświadczył, że „otwarte” pozostają kwestie objęcia Funduszu większym nadzorem oraz wprowadzenia dobrowolnego odpisu podatkowego wiernych na rzecz kościołów.

Trwa obrona telewizji o. Rydzyka. Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział 18 lutego w wiecu poparcia dla TV Trwam, której KRRiT odmówiła miejsca na tzw. multipleksie cyfrowym. W zorganizowanej przez stowarzyszenie „Solidarni 2010” manifestacji, która przeszła w Warszawie spod gmachu Sejmu pod Pałac Prezydencki, wzięli także udział prawicowi publicyści i politycy. Nawiązując do niekorzystnej dla TV Trwam decyzji KRRiT, abp Sławoj Leszek Głódź ostrzegł podczas Mszy św. w Gdyni, że „nie można wykluczyć części społeczeństwa poza nawias”.

Ceń sobie życie, umiej się nim cieszyć do końca i dziękuj za nie Bogu” – tymi słowami zwrócił się do Władysława Bartoszewskiego Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w czasie dziękczynnej Mszy św. sprawowanej 18 lutego w warszawskim kościele środowisk twórczych z okazji 90. urodzin profesora. „To właśnie najstarsi pośród nas pomnażają mądrość i służą dojrzałymi radami, są strażnikami dziedzictwa narodu i całej ludzkości” – powiedział prymas. Życzenia urodzinowe przesłał Władysławowi Bartoszewskiemu także Benedykt XVI.

Ks. Joachim Gauck, obrońca praw człowieka i b. prezes urzędu badającego akta Stasi, jest jednym z dwóch duchownych ewangelickich wymienianych w gronie kandydatów na prezydenta Niemiec. Jak donosi KAI, po dymisji dotychczasowego prezydenta Christiana Wulffa, który zrezygnował w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem prokuratorskim, kanclerz Angela Merkel chciałaby widzieć na tym stanowisku osobę o niekwestionowanym autorytecie moralnym. Wśród kandydatów wymieniany jest też bp prof. Wolfgang Huber, b. przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty.Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2012