Reklama

Królewski pogrzeb

Królewski pogrzeb

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Gdy w 1485 r. padł w przegranej bitwie, będącej kulminacją wojny domowej, wrogowie pochowali go bez honorów i trumny tak pospiesznie, że o grobie zapomniano. W 2012 r. kości znalazł archeolog amator: pod parkingiem w Leicester.
Fot. Christopher Furlong / GETTY IMAGES
B

Badania wykazały, że to król Anglii Ryszard III. W minionym tygodniu odbył się uroczysty pogrzeb króla. Dziś nie ma już znaczenia, że był władcą okrutnym – za trumną szły tłumy Brytyjczyków. W średniowiecznej katedrze w Leicester, gdzie spoczął, poemat „Ryszard” odczytał aktor Benedict Cumberbatch – odtwórca roli Sherlocka jest spokrewniony (choć odlegle) z Ryszardem III. W powstającym filmie BBC zagra wkrótce króla.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]