Krok ku zgodzie
Kwestia eklezjalnej wspólnoty oraz synodalności nie jest w naszym dialogu problematyczna. Inaczej oczywiście ma się rzecz z autorytetem wiążącym się ściśle z "urzędem" w Kościele, zwłaszcza na szczeblu uniwersalnym. Tutaj bowiem po stronie rzymskokatolickiej pojawia się od razu problem prymatu papieża. Dlatego też Dokument z Ravenny stwierdza m.in.: "Koniecznym będzie jeszcze głębsze przestudiowanie zagadnienia dotyczącego roli biskupa Rzymu we wspólnocie, w communio wszystkich Kościołów. Czym jest szczególna funkcja biskupa "pierwszej siedziby" w eklezjologii koinonii (a więc w harmonijnym współistnieniu wszystkich Kościołów lokalnych - red.) i w odniesieniu do tego, co w danym tekście powiedzielibyśmy o koncyliarności (czyli sprawowaniu władzy przez papieża i kolegium biskupów - red.) i autorytecie? Jak należy rozumieć naukę II Soboru Watykańskiego o uniwersalnym prymacie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]