Reklama

Krew

Krew

17.08.2003
Czyta się kilka minut
Już słowa Jezusa o ciele, które będzie pokarmem, gorszyły Żydów, ale najbardziej gorszące dla nich, w tym także dla uczniów Jezusa, były słowa o krwi, która stanie się napojem. To było jaskrawo sprzeczne z Prawem. Nie ulega wątpliwości, że była to zamierzona prowokacja Jezusa i że przedstawione przez św. Jana sceny faktycznie miały miejsce. Choć bowiem powszechnie przyjmuje się, że Jan w swojej Ewangelii samodzielnie skomponował wielkie mowy Jezusa i nadał im swój charakterystyczny styl, z drugiej strony mamy wiele świadectw, że są one złożone z autentycznych wypowiedzi Jezusa i odwołują się do realnie zaistniałych sytuacji. Także tutaj sposób opisu reakcji słuchaczy, a zwłaszcza uczniów Jezusa, wskazuje na konkretną sytuację, jaka raz albo nawet wielokrotnie miała miejsce. Na pewno więc Jezus mówił o swojej krwi i gorszył tym słuchaczy.
-

---ramka 312493|prawo|1---Krew to przede wszystkim cielesność, siedziba życia, które musi umrzeć, przelać swoją krew. Krew jako siedziba życia jest własnością Boga. Człowiek nie ma do niej prawa - stąd starotestamentalny zakaz jej spożywania. Jednocześnie to, co w życiu najważniejsze, ma jakiś związek z krwią. Dla Żydów krew była znakiem przymierza. Krew ofiar miała moc oczyszczania z grzechów.

A więc mówiąc w taki, a nie inny sposób o swojej krwi Jezus przypisywał sobie prerogatywy Boga, Pana życia i śmierci. Przypisywał sobie wszystko to, co w Starym Testamencie łączyło się z krwią: nawiązywał do przymierzy zawartych i potwierdzonych krwią i wskazywał, że dopiero Jego krew jest znakiem przymierza. Tak samo potwierdzał, że to Jego krew daje prawdziwe oczyszczenie z grzechów.

Wino, oczywiście czerwone, jest w Biblii nazywane krwią winogron (...

1595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]