Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

19.09.2016
Czyta się kilka minut
13 – 19 IX
Fot. Icon Entertainment Internatio / / EAST NEWS
M

MINISTER SPRAW WSZELKICH
Szef MSW Mariusz Błaszczak wypowiedział się podczas spotkania z Polonią amerykańską na temat polskiego kina: „Trzeba zatrudnić Cruise’a, Gibsona czy kogoś, kto jest znany na świecie. Aktora hollywoodzkiego, który wcieliłby się w postać Polaka w czasie II wojny i pokazał historię”.
PIERWSZA DYMISJA
Ze stanowiskiem szefa resortu skarbu w rządzie Beaty Szydło pożegnał się Dawid Jackiewicz. Jak tłumaczyła premier, ruch związany jest z planowaną od dawna likwidacją ministerstwa. Jackiewicz kilka dni wcześniej został usunięty z Komitetu Politycznego PiS – według komentatorów była to kara za umieszczanie własnych ludzi w spółkach skarbu państwa.

EDUKACJA W BUDOWIE
Minister Anna Zalewska przedstawiła niektóre szczegóły reformy oświaty, w myśl której zlikwidowane zostaną gimnazja, a szkoły podstawowe wrócą do 8-letniej nauki. Szefowa resortu ujawniła m.in., że nowy egzamin kończący szkołę podstawową będzie się odbywał z czterech przedmiotów i potrwa dwa dni.

PAN MYŚLIWY
Ukaranie osoby, która „utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania”, przewiduje m.in. nowe, przygotowywane przez rząd prawo łowieckie. Jak doniosła „Gazeta Wyborcza”, myśliwi będą mogli wyprosić nawet właściciela z jego ziemi. Nowelizacja konserwuje też istniejące już przywileje: m.in. możliwość zabierania dzieci na polowania czy strzelanie zanieczyszczającą środowisko amunicją.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]