Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

16.11.2015
Czyta się kilka minut
8 – 15 listopada
Fot. Kamila Zarembska

RZĄD
Beata Szydło premierem, Piotr Gliński (kultura i dziedzictwo narodowe), Jarosław Gowin (nauka i szkolnictwo wyższe), Mateusz Morawiecki (rozwój) – wicepremierami, Antoni Macierewicz w MON, Zbigniew Ziobro w resorcie sprawiedliwości, Witold Waszczykowski w MSZ, Mariusz Błaszczak w MSWiA, Paweł Szałamacha w resorcie finansów... Rząd PiS tworzą 24 osoby, z czego sześć to kobiety (oprócz funkcji premiera, powierzono im resorty edukacji, pracy i cyfryzacji, a także szefostwo Kancelarii Premiera i funkcję rzeczniczki).
TRYBUNAŁ
PiS wycofał z Sejmu skrytykowany przez prawników projekt ustawy unieważniającej październikowy wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego (niezaprzysiężonych dotąd przez prezydenta Dudę), ale złożył nowy, licząc, że wprowadzi na ich miejsce swoich kandydatów, a tamci pozostaną niezaprzysiężeni.
PARTIA
Ewa Kopacz przegrała wybory na szefa klubu parlamentarnego PO (wygrał Sławomir Neumann) i ogłosiła, że nie będzie się ubiegać o stanowisko szefa całej partii. Faworytem w wyścigu po to ostatnie stanowisko jest Grzegorz Schetyna.
MARSZ
70 tys. narodowców przeszło ulicami Warszawy, a 8 tys. ulicami Wrocławia w tzw. Marszach Niepodległości. W tym roku dominowały hasła antyimigranckie, obyło się natomiast bez burd.
SMOG
Ponad tysiąc mieszkańców Krakowa wzięło udział w manifestacji mającej nakłonić władze lokalne i rząd do podjęcia skuteczniejszych działań ograniczających zanieczyszczenie powietrza.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]