Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

04.05.2015
Czyta się kilka minut
28 kwietnia – 4 maja 2015
Fot. Krzysztof Górecki / WIKICOMMONS
C

CZAS ŚWISTAKA
Ze względu na budzące się z zimowego snu świstaki władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o zamknięciu narciarskich szlaków w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i w Dolince za Mnichem. Świstak to w Polsce gatunek zagrożony wyginięciem; jedna trzecia jego populacji żyje właśnie w tym rejonie (w 2012 r. było to 31 rodzin świstaczych, czyli 90–120 osobników).

NIEWOJSKOWI GENERAŁOWIE
Przy okazji obchodów 3 maja Bronisław Komorowski wręczył nominacje generalskie szefom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także pięciu oficerom ze Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Zdaniem prezydenta trwająca za wschodnią granicą wojna hybrydowa podważa logikę odrębnego funkcjonowania sił zbrojnych i innych służb dbających o bezpieczeństwo państwa.

UMORZENIA
Prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa, odmawiając pacjentce wykonania aborcji mimo medycznych wskazań – zdecydowała warszawska prokuratura, która umorzyła śledztwo w sprawie będącej jedną z przyczyn odwołania znanego lekarza z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny. Prokuratura okręgowa z kolei stwierdziła, że Radosław Sikorski i 24 innych posłów rozliczało się prawidłowo z tzw. kilometrówek (publikacje na ich temat były przyczyną kryzysu politycznego jesienią 2014 r.).

ROZWÓD EUROPOSŁA
Jacek Kurski zamieścił na jednym z portali społecznościowych odręczny list swojej byłej żony, a następnie własne oświadczenie o zakończeniu związku małżeńskiego, porozumieniu rodzicielskim oraz rozwiązaniu kwestii majątkowych i alimentacyjnych. Wcześniej europoseł wynajął kancelarię adwokacką, która zwracała się do mediów, by nie pisały o jego życiu prywatnym.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]