Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

29.03.2021
Czyta się kilka minut
23–26 marca
JAKUB SZYMCZUK / MATERIAŁY PRASOWE KPRP
O

ORDER PIŁKARZA

Robert Lewandowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, co wzbudziło krytykę dwojakiego rodzaju: że piłkarz przyjął go z rąk Andrzeja Dudy i że w ogóle odznacza się sportowca. Rzecznikom pierwszego stanowiska chcielibyśmy przypomnieć, że prawo do przyznawania orderów jest prerogatywą wynikającą z wyboru na urząd prezydenta, rzecznikom drugiego – że w Wlk. Brytanii wybitnym sportowcom przyznaje się nie tylko ordery, ale nawet tytuły szlacheckie.

JĘZYK PISARZA

Pisarz Jakub Żulczyk określił na Facebooku Andrzeja Dudę mianem „debila” i został oskarżony o znieważenie głowy państwa. Nie popierając stygmatyzowania kogokolwiek językiem odnoszącym się do niepełnosprawności i kryzysów psychicznych, zauważmy jednak, że wyrok w podobnej sprawie dotyczącej znieważenia Bronisława Komorowskiego obecny prezydent określił mianem „dyktatury nadludzi z PO”.

KOMPETENCJA MINISTRA

Ubolewając nad rzekomym brakiem „porządnych badań naukowych nad II wojną światową”, Przemysław Czarnek zauważył pojawienie się „różnego rodzaju antypolskich szmatławców, jak to »Dalej jest noc«”. W trosce o podtrzymanie poziomu debaty publicznej zrezygnujemy z poszukiwania słowa odpowiadającego kompetencji ministra.


Czytaj także: Sąd Okręgowy w Warszawie zajął stanowisko w sprawie dotyczącej sporu o książkę „Dalej jest noc”

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]