Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

11.05.2020
Czyta się kilka minut
4– 10 maja
TOMASZ KACZOR / EAST NEWS
N

Nieodbyte

Wybory prezydenckie nie odbyły się 10 maja, gdyż – jak stwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza – „brak było możliwości głosowania na kandydatów”. Wedle przecieków z obozu rządowego kolejną próbę planuje się na 28 czerwca; w ostatniej chwili – wobec protestów polityków Porozumienia Gowina, ale także premiera Morawieckiego – Jarosław Kaczyński zrezygnował z wyznaczenia wyborów już na 23 maja.

Niepewny

Pośpiech prezesa jest zrozumiały: z sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że poparcie dla Andrzeja Dudy wyraźnie spada. Gdyby głosowanie odbyło się 10 maja, konieczna byłaby druga tura, do której oprócz dotychczasowego prezydenta (45 proc.) wszedłby Szymon Hołownia (19 proc.), a trzecie miejsce zająłby Władysław Kosiniak-Kamysz (17 proc.). Poparcie dla innych kandydatów opozycji, Małgorzaty ­Kidawy-Błońskiej i Roberta Biedronia, nie przekracza 5 proc.

Nieodpowiedzialny

Koalicja Obywatelska zapowiedziała wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera Jacka Sasina, odpowiadającego za wydrukowanie będących dziś makulaturą kart wyborczych do głosowania 10 maja. W kierowanym przez Sasina resorcie aktywów państwowych mówi się, że z organizacją wyborów nie miał nic wspólnego, a wszystkie decyzje podjął premier Morawiecki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]