Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

05.12.2016
Czyta się kilka minut
28 listopada – 4 grudnia
Fot. Marcin Bielecki / PAP
Z

ZA STEREM
Kapitan Katarzyna Mazurek przejęła dowodzenie transportowo-minowym ORP Lublin. Jest pierwszą w historii polskiej armii kobietą-dowódcą okrętu marynarki wojennej.
TUPOLEWIZM
Tak nazywa „Dziennik. Gazeta Prawna” wydarzenia, do których doszło na lotnisku w Luton, skąd kilkanaście dni temu wracała do kraju polska delegacja rządowa. Samolot embraer, m.in. z premier, wicepremierem, szefami MSZ, MSW i MON, przez kilkadziesiąt minut nie mógł wylecieć, bo na pokładzie znajdowała się zbyt duża liczba osób (niektóre nawet zamierzały odbyć podróż na stojąco). Ostatecznie, na skutek uporu opóźniającego start pilota, kilkanaście osób zdecydowało się lecieć następnym samolotem.
RESORCIZM
Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey został pilnie odwołany, bo zataił fakt współpracy ze służbami specjalnymi USA – napisała „Gazeta Wyborcza”. Resort zaprzeczył tym informacjom: twierdzi, że dymisja – urzędującego zaledwie dwa miesiące – wiceministra ma związek ze zmianą koncepcji kierownictwa MSZ. W związku z zamieszaniem opozycja żąda dymisji szefa resortu Witolda Waszczykowskiego.
NA ZWOLNIENIU
Troje wybranych głosami PiS sędziów TK nie stawiło się na obradach Zgromadzenia Ogólnego Trybunału, przedstawiając zwolnienia lekarskie – tym samym zabrakło kworum i sędziowie nie zdołali wybrać kandydatów na prezesa, w miejsce kończącego kadencję w połowie grudnia Andrzeja Rzeplińskiego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]